Stacionāra "Gaiļezers" Invazīvās radioloģijas nodaļa

Invazīvā radioloģija ir medicīnas nozare, kurā izmanto rentgena starojumu un kontrastvielu, kā arī ultrasonogrāfiju, lai veiktu diagnostiskos izmeklējumus un endovazālas operācijas.
Angiogrāfijas var veikt pacientiem stacionāra vai dienas stacionāra apstākļos ar nosūtījumu no ārsta speciālista, ģimenes ārsta vai pēc invazīvā radiologa konsultācijas. Pieteikšanās pa tālruni 67000610 vai 67042667. Invazīvas operācijas veic stacionāra, atsevišķos gadījumos arī dienas stacionāra pacientiem.

Izmeklējumi:

• Aortas un tās zaru izmeklējums (aortogrāfija);
  • Roku, kāju, vēdera, galvas artēriju izmeklēšana (angiogrāfija);
  • Invazīva vēnu izmeklēšana (flebogrāfija);
  • Žults vadu invazīva izmeklēšana (perkutāna transkatetra holangiogrāfija - PTH);
  • Veidojumu un orgānu punkcijas ultrasonogrāfijas kontrolē;
  • Veidojumu un orgānu punkcijas, izmantojot angiogrāfijas iekārtas speciālu programmu.

Operācijas:

• Dzemdes miomu endovazālā ārstēšana.
  • Iegurņa sastrēguma sindroma (pelvic congestion syndrome) endovaskulāra terapija.
  • Kritiskas metrorāģijas minimāli invazīva endovaskulāra ārstēšana.
  • Asinsvada (artēriju vai vēnu) paplašināšana ar specializētu balonveida katetru un asinsvada protēzes – stenta ievietošana bojātajā asinsvadā (perkutāna translumināla angioplastija – PTA, stentēšana) - pacientiem ar:
  • Izteiktu galvas vai kakla artēriju sašaurinājumu, artērijas sieniņas atslāņošanos, kā arī pacientiem ar šo artēriju sašaurinājumu virs 80%;
  • Vēdera, roku un kāju artēriju izteiktiem sašaurinājumiem, artērijas sieniņas atslāņošanās vai pilnīgs artērijas nosprostojums;
  • Cukura diabētu un nedzīstošām kāju čūlām, kam ir sīko kāju artēriju izteikti sašaurinājumi vai pilnīgs artērijas nosprostojums;
  • Nekompensētu hronisku nieru slimību un vāju dialīzes rezultātu, ko ir izraisījis dialīzes fistulas sašaurinājums, nosprostojums.

Asinsvada nosprostošana (embolizācija) ar speciālu, nealerģisku materiālu (EVE) pacientiem ar:

• Roku, kāju, vēdera dobuma artēriju un galvas artēriju maisveida paplašinājumu (aneirismu);
  • Roku, kāju, vēdera dobuma artēriju un galvas artēriju arteriovenozām malformācijām vai fistulām;
  • Pie audzējiem vai pirms operācijas;
  • Ļaundabīgu aknu audzēju un metastāžu aknās  ķīmijembolizācija;
  • Asiņošanu no dzimumceļiem, pacientēm ar dzemdes miomu vai pie nekontrolētas asiņošanas pēc dzemdībām;
  • Asiņošanu no urīnceļiem;
  • Kuņģa, zarnu trakta akūtu asiņošanu;
  • Pie masīvām asiņošanām traumas rezultātā;
  • Pie asiņošanām no elpceļiem ( deguna, bronhu, plaušu).

Asinsvadu trombu šķīdināšana (intraartēriala trombolīze) pacientiem ar pēkšņu asinsvada vai asinsvada protēzes nosprostojumu ar trombu.
Trombu filtra ievietošana dobā vēnā pacientiem ar:

• Dziļo vēnu trombozi un augstu plaušu artēriju trombembolijas (PATE) risku;
  • Atkārtotām plaušu artēriju trombembolijām (PATE) un neefektīvu un nepietiekamu medikamentozo ārstēšanu;
  • Pie smagas traumas ar ilgstošu gultas režīmu

Žultsvadu sistēmas sašaurinājumu vai nosprostojumu korekcija caur ādas pieeju (perkutāna transhepatiska holangioplastija) pacientiem ar:

• Labdabīgu dzelti (pēcoperācijas žults vadu saaugumi, striktūras);
  • Ļaundabīgu dzelti (pie žultsvadu, aknu, aizkuņģa dziedzera jaunveidojumiem).

Portālas hipertensijas korekcija pie aknu cirozes (transjugulāra intrahepatiska portosistēmiska šuntēšana – TIPS) pacientiem ar:

• Dekompensētu aknu cirozi un atkārtotām asiņošanām no barības vada vai kuņģa vēnām;
  • Dekompensētu aknu cirozi un ar zālēm nekoriģējamu ascītu vai hidrotoraksu.

Speciālisti:

Nodaļas vadītāja: Sanita Ponomarjova

Atbildīgā māsa: Inga Priede

Radiologi diagnosti:

Sanita Ponomarjova - virsārsts invazīvā radioloģijā, specializējusies invazīvā radioloģijā, invazīvā neiroradioloģijā un asinsvadu patoloģijās, invazīvā ultrasonogrāfijā. Stažējusies Francijā, Vācijā, Zviedrijā, Dānijā, Čehijā;

Andrejs Bernšteins, specializējies invazīvā radioloģijā un asinsvadu patoloģijās, stažējies Krievijā;

Aina Kratovska, invazīvais radiologs;

Patrīcija Ivanova, asinsvadu ķirurgs, specializējusies asinsvadu patoloģijās un invazīvā radioloģijā. Stažējusies Spānijā, Itālijā, Portugālē, Vācijā.

INFORMĀCIJA PAR ANGIOGRĀFIJU UN IZMEKLĒJUMA APRAKSTS SKATĀMS ŠEIT

IZGLĪTOJOŠS BUKLETS KĀ ARSTĒT DZEMDES MIOMAS SKATĀMS ŠEIT

Nodaļas ārsti piedalās Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes studentu un rezidentu radioloģijā apmācībā. Visi darbinieki apmeklē profesionālās asociācijas sēdes un starptautiskus kongresus un seminārus. Starptautiskā sadarbība ar:

• Limoges University Hospital, France
  • HMB, University Hospital, Reims, France
  • Odense Universitetshospital, Denmark
  • Park-krankenhaus, Leipzig, Germany
  • SRH Zentralklinikum Suhl, Germany
  • University Hospital Hradec Kralove, Chech Republic
  • Hospital de Bellvitge, Barcelona, Spain
  • Hospital de Vall d’Hebron, Barcelona, Spain.

• Nodaļas vadītāja Sanita Ponomarjova
  • Invazīvais radiologs Andrejs Bernšteins