Jūs atrodaties šeit

Asins sagatavošanas nodaļa

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā aktīvās ķirurģiskās darbības un citu speciālu terapijas veidu dēļ ir plaši nepieciešama, eritrocītu masa, svaigi saldēta plazma, krioprecititāta un albumīna pārliešana. Asins sagatavošanas nodaļa gadā sagatavo vairāk nekā 2000 litru asiņu (vairā kā 4000 donācijas gadā), tā ir sertificēta un darbojas kopš 1980.gada.

Donori asinis var nodot ik darba dienu stacionārā „Gaiļezers” Asins sagatavošanas nodaļā no plkst. 8:00 līdz 15:00. Donoru reģistratūras tālrunis ir 67042680.


Kurš var būt donors? 

 • personas vecumā no 18 līdz 65 gadiem, kuru svars ir ne mazāks par 50 kilogramiem;
 • dienā pirms asins nodošanas nedrīkst lietot alkoholu, donoram jābūt paēdušam, vēlams izgulēties un atpūsties;
 • donoram jābūt veselam, pirms asins ziedošanas jālieto veselīgs uzturs un daudz šķidruma;
 • laikam starp asins nodošanas reizēm jābūt vismaz 9 nedēļām (tieši 63 dienām).

Papildus informācija Valsts asinsdonoru centra mājaslapā donors.lv

Ziedojot asinis, nepieciešams uzrādīt personu apliecinošu dokumentu (pasi vai ID karti).

Pirms asins ziedošanas donoram nosaka asins grupu un Rh piederību (pirmreizējiem donoriem), kā arī hemoglobīna līmeni. Izmeklēšana tiek veikta bez maksas, un donors var saņemt analīžu rezultātus, par to pirms asins ziedošanas paziņojot donoru reģistratoram. Asins ziedošanas procedūra ilgst aptuveni 6-10 min. Retos gadījumos asins nodošanas laikā donors īslaicīgi var just vājumu, karstumu, var zaudēt samaņu. Procedūras laikā noņem asins standartdevu – 450 ml un 40-45 ml asins paraugiem laboratoriskai izmeklēšanai. Pēc procedūras vēlama 15 minūšu atpūta, pusstundu pēc asins nodošanas nedrīkst smēķēt! Donoriem pēc asins nodošanas vismaz stundu nav ieteicams vadīt transporta līdzekļus. Pēc asins nodošanas vismaz 12 stundas nav vēlams strādāt paaugstinātas bīstamības darbus: vadīt lidmašīnu, vilcienu, strādāt augstumā. Iesakām arī nestrādāt smagu fizisku darbu, netrenēties, neskriet, nenest smagus priekšmetus, nepeldēt un nesauļoties. Nenes somu uz rokas, no kuras ņemtas asinis.

Pirmajā asins ziedošanas reizē, ja donoram nepieciešams tiks izsniegta donora apliecība, kurā tiks reģistrēta katra asins nodošana.

Pēc asins ziedošanas katrā nodotajā asins devā nosaka:

 • hepatīta B izraisītāju,
 • antivielas pret hepatīta C izraisītāju,
 • antivielas pret HIV I/II,
 • sifilisa izraisītāja antivielas,
 • ABO, Kell un Rh sistēmas antigēnus.

Ziņas par pārbaužu rezultātiem var saņemt pa tālruni (67042680), nosaucot savu personas kodu, ne ātrāk kā 5 darba dienas pēc asins ziedošanas. Gadījumos, kad ir konstatētas kādas novirzes no normas telefoniski ziņas par pārbaužu rezultātiem nesniedz un ir jāierodas personīgi līdzi ņemot personu apliecinošu dokumentu (pasi vai ID karti).

Speciālisti:

Asins sagatavošanas nodaļā strādā divi ārsti-transfuziologi – nodaļas vadītāja Sandra Jaundžeikare un Irēna Jēkbasone  

Virsmāsa Ināra Rautenšilde

Medmāsas Natālija priedīte un Natālija Popova

Med. reģistrators Andrejs Riekstiņš

Māsu palīgs Brigita Fišmane


 • Nodaļas vadītāja Sandra Jaundžeikare
 • Ārsts-transfuziologs Irēna Jēkbasone
Kontakti

Donoru reģistratūras tālrunis: (+371) 67042680

Informācija atjaunota: 2018.12.13 - 13:09