Jūs atrodaties šeit

Valdību veidojošās partijas atbalsta vienota veselības aprūpes pakalpojuma klāsta nodrošināšanu

22.03.2019

Lai nodrošinātu nepieciešamo vienoto veselības aprūpes pakalpojuma klāstu, viena procentpunkta sociālā iemaksu likme veselības apdrošināšanai tiks attiecināta ne tikai uz vispārējā nodokļa režīmā strādājošajiem, bet arī uz speciālajā nodokļu režīmā strādājošajiem, piemēram, mikrouzņēmumiem, patentmaksu veicējiem un autoratlīdzību saņēmējiem, par to šodien notikušajā Attīstības komitejas sēdē vienojās valdību veidojošās partijas.

Veselības ministre Ilze Viņķele klātesošajiem skaidroja, ka nepieciešams noteikt pierādījumos balstītu vienotu valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu grozu, kas tiek nodrošināts visiem Latvijas rezidentiem.

“Ieejas biļete publiski finansētā veselības aprūpē lielākoties būs balstīta uz sociālās apdrošināšanas pamata. Tā ir viena procentpunkta noteikšana un novirzīšana veselības aprūpei, to attiecinot gan uz vispārējā un gan speciālajā nodokļu režīmā strādājošajiem,” klāstīja ministre.

Vienlaikus tiem cilvēkiem, kuri no saviem ienākumiem nemaksā sociālās apdrošināšanas iemaksas vai neiekļaujas kādā no valsts apdrošinātajām iedzīvotāju grupām piemērojams obligāts maksājums, kas nodrošinās iespēju saņemt pilnu valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu klāstu.

Tāpat Attīstības komitejas sēdē atbalstu guvis priekšlikums par apdrošinātiem uzskatīt arī trešās grupas invalīdus, kā arī cilvēkus, kuri kopj personas ar invaliditāti, tādejādi objektīvu iemeslu dēļ nestrādājot algotu darbu. Pie šī jautājuma izstrādes Veselības ministrija strādās kopā ar Labklājības ministriju.

Līdz nākamās nedēļas trešdienai, 27.martam, Veselības ministrija sagaida no partijām to viedokļus, lai pēc nedēļas apkopojumu nodotu izstrādāto priekšlikumu izvērtēšanai Sadarbības padomē.

 Veselības ministre I.Viņķele par izstrādāto priekšlikumu plānojusi diskutēt ar valdības sociālajiem partneriem, kā arī Saeimā ievēlēto partiju frakcijām.

Paredzēts, ka rīcības mērķa sasniegšanai nepieciešami grozījumi Veselības aprūpes finansēšanas likumā, likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, Mikrouzņēmumu nodokļa likumā un likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”.

Veselības ministre I.Viņķele jau 19.februārī iepazīstināja valdību ar savu redzējumu veselības aprūpes sistēmas finansēšanas modeļa pilnveidei. Viens no priekšlikumiem ir attiecināt viena procentpunkta sociālo iemaksu arī uz speciālajā nodokļu režīmā nodarbinātajiem, piemēram, mikrouzņēmumiem, patentmaksu veicējiem un autoratlīdzību saņēmējiem. Ministru prezidents šī jautājuma vērtēšanu nodeva Sadarbības padomes Attīstības komitejai.

Kā jau ziņots, no pagājuša gada valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas likme tika paaugstināta par vienu procentpunktu, ieņēmumus novirzot veselības aprūpes finansēšanai, taču tas netika attiecināts uz visiem legālās nodarbinātības veidiem.

Avots: Veselības ministrija

Informācija atjaunota: 2019.03.22 - 14:16