Rīgas Austrumu slimnīcas ķirurga dr. med. Kristapa Atstupena zinātniskā publikācija par laparoskopiskas ultrasonogrāfijas pielietošanu

18.09.2020

Recenzētajā Lietuvas Veselības zinātņu universitātes zinātniskajā žurnālā “Medicina” ir publicēta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Gaiļezers” Vispārējās un neatliekamās ķirurģijas klīnikas ķirurga dr. med. Kristapa Atstupena zinātniskā publikācija par laparoskopiskas ultrasonogrāfijas pielietošanu laparoskopiskas holecistektomijas laikā pacientiem ar aizdomām par holedoholitiāzi jeb žultsakmeņiem žultsvados.

Šī gada vasarā  Kristaps Atstupens Rīgas Stradiņa universitātes Klīniskās medicīnas promocijas padomes atklātajā sēdē aizstāvēja promocijas darbu par tēmu “Intraoperatīvas ultrasonogrāfijas pielietošana laparoskopiskas holecistektomijas laikā pacientiem ar aizdomām par holedoholitiāzi” un ieguva zinātnisko doktora grādu  -zinātnes doktors (Ph.D).

Holedoholitiāze jeb žultsakmeņi žultsvadā ir viena no biežākajām komplicētas žultsakmeņu slimības formām, kas sastopama līdz pat 20 % simptomātiskas žultsakmeņu slimības gadījumu.

Pirmo reizi Latvijā visiem pētījuma mērķgrupā iekļautajiem dalībniekiem ar klīniskām aizdomām par žultsakmeņiem žultsvadā, tika veikta laparoskopiska ar intraoperatīvu ultrasonogrāfiju iespējamās holedoholitiāzes diagnosticēšanai.

Iegūtie rezultāti apliecina, ka intraoperatīvās ultrasonogrāfijas izmantošana paaugstina holedoholitiāzes diagnostisko precizitāti, tā nav zemāka par pirmsoperācijas magnētiskās rezonanses holangio-pankreatogrāfiju. LĪdz ar to intraoperatīvās ultrasonogrāfijas izmantošana daļai pacientu ļauj atteikties no pirmsoperācijas magnētiskās rezonanses holangio-pankreatogrāfijas, samazinot pirmsoperācijas un kopējā hospitalizācijas etapu ilgumus. Intraoperatīva ultrasonogrāfija ir reālā laika attēldiagnostikas metode, tās lietošana ļāva samazināt nevajadzīgu žultsvadu manipulāciju daudzumu operācijas laikā kļūdaini pozitīvas pirmsoperācijas attēldiagnostikas dēļ, kā arī laikus atpazīt holedoholitiāzi kļūdaini negatīvas pirmsoperācijas attēldiagnostikas dēļ.

K. Atstupena zinātniskās publikācijas līdzautors un promocijas darba vadītājs ir Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Ārstniecības direktors un ķirurģijas galvenais speciālists asoc. prof. Haralds Plaudis.

“Zinātnisko publikāciju veidoju par laparoskopiskas ultrasonogrāfijas pielietošanu laparoskopiskas holecistektomijas laikā pacientiem ar aizdomām par holedoholitiāzi jeb žultsakmeņiem žultsvados. Iegūtie dati uzrāda laparoskopiskas ultrasonogrāfijas augstu diagnostisko vērtību holedoholitiāzes noteikšanā, kā arī šīs diagnostiskās metodes izmantošana dod iespēju veikt vienetapa komplicētas žultsakmeņu slimības operatīvu ārstēšanu, tādējādi samazinot komplikāciju risku un stacionēšanas ilgumu,” stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Gaiļezers” ķirurgs un zinātniskās publikācijas autors dr. med. Kristaps Atstupens.

Saite uz žurnāla Medicina publikāciju https://www.mdpi.com/1010-660X/56/5/246

Informācija atjaunota: 2020.09.18 - 10:52