Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Insulta vienības speciālisti izveidojuši izglītojošus materiālus ārstiem un pacientiem

01.06.2020

Šodien, 1. jūnijā, aprit 20 gadi, kopš Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā izveidota Insulta vienība, kuras galvenais uzdevums ir sniegt pēc iespējas operatīvāku un kvalitatīvāku palīdzību insulta gadījumā. Turpinot rūpēties par insulta pacientu aprūpes kvalitātes uzlabošanu, Insulta vienības speciālisti radījuši izglītojošos bukletus ārstiem, pacientiem un viņu tuviniekiem.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas nodaļas vadītājs asoc.prof. Guntis Karelis: “Jau 20 gadus Insulta vienībā tiek veikta neatliekama un intensīva insulta pacientu ārstēšana, ko nodrošina augsti kvalificētu speciālistu komandas darbs. 2000. gada 1. jūnijā stacionārā “Gaiļezers” tika izveidota pirmā Insulta vienība Latvijā un mēs ļoti priecājamies, ka mūsu darbs ticis novērtēts arī starptautiskā līmenī, ar dimanta un augstāko – platīna – novērtējumu, ko piešķīrusi Eiropas insulta organizācija. Insults cilvēka dzīvībai ir ļoti bīstams, tāpēc sabiedrības izglītošana šajā jautājumā ir vēl jo svarīgāka. Lai vērstu uzmanību un radītu lielāku izpratni par to, kas vispār ir insults un kā rīkoties insulta gadījumā, esam izveidojuši informatīvu materiālu. Bukletā apkopota informācija par to, kā pacientam vai viņa tuviniekam rīkoties pēc insulta, kur un kā iespējams saņemt nepieciešamo atbalstu, kāds uzturs un rehabilitācija būtu visatbilstošākā u.tml.”.

Rīcības algoritms insulta atpazīšanā un ārstēšanā medicīnas aprūpes speciālistiem jau ir pieejams, savukārt pacientiem un viņu tuviniekiem izstrādātais buklets būs gatavs pēc pāris nedēļām. Buklets būs pieejams gan drukātā versijā, gan arī digitālā formātā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas mājaslapā.

Par Insulta vienības komandas darbu atbildīgie ir neirologi, kuri specializējušies neiroangioloģijā, taču paši pirmie, kas sagaida pacientus, ir neatliekamās medicīniskās palīdzības un uzņemšanas klīnikas ārsti. Ikvienam insulta pacientam 24 stundas diennaktī ir pieejami dažādi specializētie papildizmeklējumi: datortomogrāfija, laboratoriskie izmeklējumi, sirdsdarbības, arteriālā spiediena, EKG, magnētiskās rezonanses tomogrāfija un magnētiskās rezonanses angiogrāfija u.c. Gada laikā palīdzība tiek sniegta aptuveni 2000 cilvēkiem, savukārt Insulta vienībā ārstējas vidēji 900 pacientu.

Neraugoties uz Covid-19 vīrusinfekcijas izplatību, darbs Insulta vienībā ne uz mirkli nav apstājies – neatliekamā palīdzība tiek sniegta un sarežģītas operācijas pacientiem joprojām tiek veiktas. Asoc.prof. G. Karelis atgādina – simptomu parādīšanās gadījumā, nekavējoties jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam. Visefektīvāk palīdzību iespējams sniegt pirmo četru stundu laikā pēc insulta pazīmju parādīšanās.

Informācijai. Biežākās pazīmes, kas var liecināt par insultu: vienas ķermeņa puses nespēks vai notirpums, pēkšņi valodas traucējumi, mutes kaktiņa noslīdējums vienā sejas pusē, pēkšņa attēla dubultošanās, redzes, rīšanas traucējumi.

Informācija atjaunota: 2020.06.01 - 15:55