Rezidenti reģionālajām slimnīcām nogādās izglītojošus bukletus insulta pacientiem un viņu tuviniekiem

07.08.2020

Lai vērstu uzmanību un radītu lielāku izpratni par to, kas ir insults un kā rīkoties insulta gadījumā, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas ārsti sadarbībā ar Rehabilitācijas klīnikas speciālistiem ir izveidojuši informatīvu materiālu insulta pacientiem un viņu tuviniekiem.

Pirmajā daļā ir apkopota informācija par insultu – kas tas ir, kā to atpazīt, kādi ir riska faktori, sekas un dzīve pēc insulta. Savukārt materiāla otrajā daļā iespējams uzzināt par Latvijā pieejamajām rehabilitācijas iestādēm - kur vērsties gadījumos, kad insults pārciests. Informatīvais materiāls ir pieejams gan drukātā veidā, gan arī elektroniski mūsu slimnīcas mājaslapā: https://ej.uz/Aslimnicas_publikacijas.

Daļa no komandas, kas piedalījās informatīvā materiāla tapšanas procesā.
Attēlā (no kreisās): Rīgas Austrumu slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs prof. Guntis Karelis, rezidente Eva Šankova, rezidente Madara Mičule, rezidents Jevgēnijs Tihonovs, Neirovaskulārās nodaļas vadītāja dr. Biruta Tilgale, neiroloģe dr. Iveta Haritončenko, Rehabilitācijas klīnikas vadītāja dr. Illa Mihjeva un rezidente Evija Kļaviņa.

Kopskaitā drukātā veidā ir pieejami 1000 eksemplāri, – 600 no tiem rezidenti, kuri arī piedalījušies informatīvā materiāla tapšanas procesā, tuvākajā laikā nogādās tām reģionālajām slimnīcām, kurās jau šobrīd paši strādā, paralēli praktiskajām apmācībām Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā.

Daļa no rezidentiem, kuri arī piedalījušies informatīvā materiāla tapšanas procesā un tuvākajā laikā nogādās bukletus tām reģionālajām slimnīcām, kurās jau šobrīd paši strādā, paralēli praktiskajām apmācībām Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā.
Attēlā (no kreisās): rezidente Eva Šankova, rezidente Madara Mičule, rezidents Jevgēnijs Tihonovs un rezidente Evija Kļaviņa.

Insulta gadījumā ļoti svarīgs ir laiks un ārstu komandas darbs. Savlaicīga pacienta stacionēšana nozīmē arī laikus veiktu trombektomijas procedūru (tromba izvilkšana no asinsvada), tādējādi apturot smadzeņu daļas atmiršanu un neironu bojāeju.

Biežākās pazīmes, kas var liecināt par insultu:

• vienas ķermeņa puses nespēks vai notirpums
  • pēkšņi valodas traucējumi
  • mutes kaktiņa noslīdējums vienā sejas pusē
  • pēkšņa attēla dubultošanās
  • redzes, rīšanas traucējumi.

Lai novērstu insultu vai mazinātu risku to piedzīvot atkārtoti, speciālisti iesaka kontrolēt asinsspiedienu, ikdienā ieviest pietiekami daudz fizisko aktivitāšu, lietot veselīgu un sabalansētu uzturu, ierobežot alkohola un cigarešu patēriņu, kā arī kontrolēt un ārstēt blakus slimības.

Iveta Haritončenko, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas Neirovaskulārās nodaļas neiroloģe: “Lai arī Latvijā insults ir izplatīta saslimšana un ik gadu to piedzīvo ļoti daudz cilvēku, ne vienmēr, piemēram, ģimenes ārsts var pacientam detalizēti izskaidrot, kas ir insults, kāpēc tas rodas un kāda ir dzīve pēc tā. Tieši tamdēļ mēs kopā ar kolēģiem izstrādājām šādu informatīvo materiālu, kurā jau ir apkopotas atbildes uz insulta pacientu un viņu tuvinieku biežāk uzdotajiem jautājumiem. Informatīvo bukletu gatavojām divās daļās tā iemesla dēļ, ka, lai brīdī, kad pacients tiek izrakstīts no stacionāra, viņa tuvinieki nejustos vieni un bezpalīdzīgi, bet zinātu, kur nepieciešamības gadījumā meklēt speciālistu palīdzību, lai rehabilitācija noritētu pēc iespējas veiksmīgāk un efektīvāk.”

Guna Bērziņa, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Rehabilitācijas klīnikas fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste: “Rehabilitācija ir tikpat svarīga insulta pacienta aprūpes daļa kā ārstēšana. Arī rehabilitācijas process jāuzsāk pēc iespējas laicīgāk. Mūsu uzdevums ir nodrošināt pēctecību un piemērot katram pacientam individuālu terapiju, tādējādi nodrošinot pēc iespējas sekmīgāku atlabšanu, lai cilvēks katra paša iespēju robežās varētu turpināt pilnvērtīgi dzīvot.”

Informācija atjaunota: 2020.08.10 - 9:48