Norvēģijas speciālists iepazīstina Rīgas Austrumu slimnīcas ārstus ar jaunākajām iespējām plaušu vēža ārstēšanā

12.07.2019

Šonedēļ Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā viesojās Norvēģijas pilsētas Kristiānsandas (Kristiansand) Vēža klīnikas onkologs-radiologs Renē van Heilvorts (Rene van Heilvort), kurš stāstīja par Norvēģijas pieredzi plaušu vēža ārstēšanā un jaunu metožu pielietošanā.

“Plaušu vēzis joprojām visā pasaulē izraisa ievērojamu skaitu nāves gadījumu. Ja pacientam ir plaušu vēzis un slimība vēl nav izplatījusies plaši pa visu ķermeni, tad mūsu pielietotais ķīmijterapijas un staru terapijas metodes apvienojums vairumā gadījumu sniedz lieliskas iespējas izārstēt pacientu pilnībā vai arī ievērojami palielināt dzīvildzi. Es domāju, ka tas sniedz cerību lielam skaitam plaušu vēža pacientu un viņi ir pelnījuši saņemt šādu ārstēšanu.”, skaidro Renē van Heilvorts.

Attēlā -  Renē van Heilvorts (Rene van Heilvort)

Mūsdienīga vēža ārstēšana ir komandas darbs, ko lieliski apliecināja tikšanās ar Renē van Heilvortu, kurā piedalījās mūsu slimnīcas torakālie ķirurgi, pneimonologi, staru un ķīmijterapeiti. Uzlabot plaušu vēža pacientu aprūpi ir visu ārstu kopīgs mērķis un uzdevums.

“Eiropas Savienībā plaušu vēzis tieši kā nāves cēlonis ir 3. vietā, bet visā pasaulē 5. vietā. Latvijā plaušu vēzi katru gadu atklāj vairāk nekā 1000 pacientiem, piemēram, 2017. gadā tie bija 1124 pacienti. Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā diagnosticē vairāk nekā pusi Latvijā atklāto plauša vēža gadījumu. Diemžēl vairāk nekā 50% gadījumu plaušu vēzi diagnosticē novēloti, jo sākuma stadijās izteiktu sūdzību nav. Tikai 25 % gadījumu plaušu vēzi atklāj 1. un 2. stadijā, divas trešdaļas pacientu nomirst pirmajā dzīves gadā. Latvijā piecu gadu dzīvildzi sasniedz 11,7 %, bet Eiropā 13 % plaušu vēža pacientu. Tāpēc ir tik būtiski plaušu vēža ārstēšanā arī Latvijā ieviest jaunas metodes.”, norāda Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas pneimonoloģijas galvenais speciālists prof. Alvils Krams.

Attēlā - pneimonoloģijas galvenais speciālists prof. Alvils Krams.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Terapeitiskās radioloģijas un medicīnas fizikas klīnika ir vadošā un vienīgā vieta Latvijā, kur pieejama moderna radioķiruģija jebkura vēža lokalizācijām. Klīnika savā darbā ievēro visas starptautiskās klīniskās vadlīnijas – galvas smadzeņu, plaušu, aknu, prostatas, kaulu un metastātiskiem audzējiem, kā arī pacientiem ar neonkoloģiskajām slimībām, kā labdabīgiem galvas smadzeņu veidojumiem, ar asinsvadu saslimšanām un ar funkcionāliem nervu sistēmas traucējumiem.

Pateicoties valsts finansējumam un Veselības ministrijas atbalstam 2018. gadā, tika iegādātas trīs visjaunākās paaudzes staru terapijas iekārtas jeb lineārie paātrinātāji (to kopējā iegādes summa ir 6,1 miljons eiro), kas šobrīd ir uzstādīti un veic starošanas procesu. Pašlaik mūsu slimnīcā pacientu ārstēšanā tiek izmantoti kopumā 5 lineārie paātrinātāji, tas nozīmē, ka Terapeitiskās radioloģijas un medicīnas fizikas klīnika ir vadošā savā jomā ne tikai Latvijā, bet visā Baltijas valstu reģionā.

Modernās iekārtas ļauj novirzīt lielu ārstnieciskā starojuma devu tieši uz audzēju, maksimāli saudzējot veselos audus, un līdz ar to mazināt staru terapijas komplikācijas. Turklāt viena no terapijas iekārtām - „True Beam” - ļauj veikt neinvazīvo ārstēšanu vēža pacientiem pēc visaugstākajiem pasaules standartiem. Tā ir aprīkota ar radioķirurģijas funkciju, kas ļauj bez skalpeļa, tikai ar staru kūli, pilnībā likvidēt pat vismazākā izmēra audzēju ar precizitāti līdz pat 1 milimetram, tādējādi būtiski pagarinot pacienta dzīvildzi un uzlabojot dzīves kvalitāti.

Staru terapija Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā šodien tiek izmantota gan kā vienīgā ārstēšanas metode agrīni atklātu audzēju gadījumā, gan kā viena no terapijas sastāvdaļām kombinācijā ar ķirurģiju un/ vai ķīmijterapiju, gan kā sāpes un citus simptomus mazinoša terapija pacientiem ar vēlīnām audzēju formām.

Ņemot vērā jauno iekārtu iespējas, mūsu ārsti neapstājas pie jau sasniegtā, bet aktīvi strādā pie tā, lai piemērotu pacientu ārstēšanā visjaunākās un efektīvākās terapijas metodes. Viens no šādiem piemēriem ir neoperējams, 3. stadijas nesīkšūnu plaušu vēzis, kur atbilstošās devās staru terapija kopā ar ķīmijterapiju un tālāk, iespējams, sekojošu imūnterapiju, sniedz pacientiem iespēju tikt pilnībā izārstētiem, kas līdz šim nebija iespējams. Tas ir ļoti nozīmīgs progress plaušu vēža pacientu ārstēšanā.

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir vadošā valsts daudzprofilu ārstniecības iestāde, kurā ārstējas 80% no visiem valstī reģistrētajiem onkoloģijas pacientiem. Gada laikā Latvijas Onkoloģijas centrā tiek veiktas vairāk nekā 8000 operācijas, 36 000 ķīmijterapijas procedūras, 52 000 staru terapijas procedūras un sniegtas vairāk nekā 98 000 speciālistu konsultācijas ambulatorajā daļā.

Informācija atjaunota: 2019.07.12 - 15:45