Neiroķirurgi gandarīti par paveiktās unikālās operācijas rezultātiem

15.08.2014

Šā gada aprīlī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas neiroķirurgi veica Latvijā unikālu operāciju, kuras laikā pacientei plaša galvas kausa defekta novēršanai tika pārstādīts trīs dimensionāls implants, lai aizvietotu trūkstošo pieres kaulu.

Tik smagas komplikācijas sieviete ieguva pēc tam, kad strādājot Vācijā, viņai plīsa galvas asinsvada aneirisma. Neskatoties uz invazīvās radioloģijas iespējām, kas ļauj šādas patoloģijas ārstēt ar saudzīgām metodēm un ievērojami mazāku traumatismu, Vācijas klīnikā pacientei tika veikta plaša ķirurģiska operācija, kuras laikā, lai piekļūtu patoloģijai galvas smadzenēs, tika atvērts galvas kauss, noņemot pieres kaulu. Diemžēl pēc operācijas atliktā kaula fragments veiksmīgi nepiedzija.

Nesen paciente bija ieradusies uz konsultāciju un pārbaudi pie sava ārstējošā ārsta neiroķirurga Dmitrija Gavriļina: „Ir izdevies sasniegt cerēto rezultātu, svarīgākais, ka organisms implantu ir pieņēmis un galvaskausa kaulu aizsargfunkcija ir nodrošināta, pamazām skartajā rajonā ataug arī mati, kas nozīmē, ka pēc kāda laika operācijas rezultātā radušās rētas  tiks nomaskētas. Paciente un viņas tuvinieki izteica gandarījumu par sasniegto kosmētisko efektu. Man savukārt ir gandarījums, ka ir izdevies uzlabot jaunās sievietes dzīves kvalitāti.”

Gada sākumā jaunā sieviete ar sūdzībām par ilgstošiem izdalījumiem no brūces vērsās pie Rīgas Austrumu slimnīcas neiroķirurgiem: „Veicot papildus izmeklējumus, mēs konstatējām plašu pieres kaula iekaisumu,” stāsta ārstējošais ārsts - neiroķirurgs Dmitrijs Gavriļins, „esošajā situācijā steidzami bija nepieciešams evakuēt bojāto galvaskausa daļu, lai novērstu tālāku iekaisuma attīstību un galvas smadzeņu bojājumu. Novēršot šo apdraudējumu, radās jaunas problēmas – galvas smadzenes pieres daļā zaudēja aizsardzības funkciju, ko nodrošina pieres kauls, tās sedza tikai āda. Turklāt bija radies plašs kosmētisks defekts.”

Neiroķirurģijas nodaļas vadītājs Kārlis Bicāns stāsta, ka līdz šim šādos gadījumos kaulu defektu slēgšanai neiroķirurgi izmantoja plastmasas protēzi, kas ar rokām tika izveidota operācijas laikā: „Konkrētajā gadījumā šī pieeja nedotu vajadzīgo efektu. Tāpēc, ņemot vērā starptautisko pieredzi, mēs pieņēmām lēmumu izmantot jaunākās tehnoloģijas, kas ļauj uzmodelēt tādu 3D implantu, kas perfekti atbilst pacienta anatomiskajām īpatnībām un precīzi nosedz galvas kausa defektu, turklāt sniedzot ievērojami labāku kosmētisko efektu.”

Operāciju veica ārstu komanda, neiroķirurgi Dmitrijs Gavriļins un Kārlis Bicāns, anesteziologs Rūta Ķemme kā konsultantiem piedaloties kolēģiem no Polijas.
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neiroķirurģijas nodaļa ir viens no vadošajiem neiroķirurģiskās palīdzības sniedzējiem valstī, tostarp dažādos īpaši komplicētos gadījumos. Gada laikā nodaļā tiek ārstēti turpat 2000 pacienti.

Informācija atjaunota: 2014.08.15 - 11:20