Latvijas Onkoloģijas centrā veic pasaules līmeņa starošanas terapiju vēža slimniekiem

10.07.2019

Latvijā ir vairāk nekā 11 tūkstoši vēža pacientu. Statistika ir skaudra – saslimušo skaits pieaug. Līdz ar to arī mediķi plāno, sagādā visu nepieciešamo, lai sērgu – vēzi varētu pēc iespējas ātrāk apturēt un cilvēku izārstēt. Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Onkoloģijas centram pērn iegādāti trīs jauni aparātu staru terapijas veikšanai. Portāls “Arenanet.lv” devās noskaidrot, kā jaudīgā ierīce, no kuras atkarīga cilvēka dzīvība, darbojas praksē.

Staru terapeite no Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas, Latvijas onkoloģijas centrā Zanda Liepa skaidro, ka onkoloģijas pacientiem ir iespējami “trīs vaļi”. Tātad ārstēšanai ir trīs pamatmetodes. Ir ķirurģiska ārstēšana, ir ķīmijterapija un staru terapija. Tās var pielietot katru atsevišķi, bet visbiežāk pielieto kombinācijā. Kombinācijā - tas nozīmē, ka ir ķirurģiska ārstēšana, pēc tam ir ķīmijterapija vai staru terapija. Vai arī sākumā ķīmijas un staru terapija un tikai tad ķirurģija - tas atkarīgs no vēža veida.

"Mums ir pieci lineārie aparāti, mēs esam lielākais centrs Latvijā un Baltijā. Mums ir apvienoti vairāku veidu aparāti. Mēs pielietojam dažādas staru terapijas tehnikas. Vienā centrā ir apvienota visa pasaule. Visas pēdējās metodes, kas tiek pielietotas staru terapijā ir iespējams veikt Latvijas onkoloģijas centrā," skaidro terapeite Liepa.

Pieredzējusī speciāliste portālam turpina atklāt Latvijas onkoloģijas centra pacientu ārstēšanas metožu aizkulises, stāstot, ka staru terapija 90 procentos tiek pielietota ļaundabīgu audzēju ārstēšanā. Šo metodi pielieto arī labdagīgu veidojumu likvidēšanā. Staru terapijas mērķi ir divi. Nostarot tās zonas, kur varētu būt iespējamās vēža šūnas. Un otrs – kur ir audzējs, arī iznīcināt šīs vēža šūnas.

"Šis aparāts strādā tikai mēnesi. Šis ir jaunākais aparāts, kuru var iegādāties no šīs firmas un viņam ir diezgan daudz labu īpašību pacientiem un personālam. Šis lineārais aparāts ir kombinācija, ar kuru var veikt gan parasto staru terapiju, gan hipofrakcionētu staru terapiju, gan radioķirurģiju. Radioķirurģija ir līdzvērtīga ķirurģiskai ārstēšanai, kur tiek pievadīta deva vienreizējā frakcijā, “ lepojas mediķe.

Modernā iekārta ļauj novirzīt starojuma devu tieši audzēja virzienā, maksimāli saudzējot veselos audus, un mazinot staru terapijas izraisītās komplikācijas.

"Pacientiem tas ir ātrāks un precizitāte ir līdz 0 – 1 milimetram, jo šim aparātam negriežas tikai galva. Viņam ir speciāls 6D galds, kas spēj pacientu gan izgrozīt, gan izrotēt visās plaknēs. Ja viņš guļ vienā plaknē, tad orgāns var atrasties, pieņemsim, rotācijā, tad galds rotē viņam līdz," portālam demonstrē staru terapeite.

Lai izjauktu vēža šūnu DNS ķēdīti, staru terapijas laikā pacients nedrīkst kustēties. Šis ir grūts uzdevums jebkuram cilvēkam. Tāpēc slimnīca sarūpējusi dažādas imobilizācijas iekārtas. Piemēram, maskas, kuras turpat slimnīcā izveido katram pacientam individuāli.

"Ja pacients būtu robots, būtu ideāls variants, bet tā kā viņš kustas, tad mēs mēģinam uzlabot imobilizāciju. Ir iespējamas vairākas imobilizācijas ierīces. Viena no tām ir termoplastiskā maska. Tā var būt uz galvas un arī uz kakla. Starojot iegurņus, var palikt kāju palkiktņus. Tas ir domāts arī tam, lai plānu varētu izveidot efektīvi. Lai maksimāli daudz devas varētu pievadīt vēža šūnām, pasargājot kritiskos orgānus. Piemēram, ja starojam galvas smadzenes, tad galvas smadzenēm pats jutīgākais orgāns ir acu lēcas. Tās nedrīkst pārstarot, jo ar laiku var izveidoties aklums. Līdz ar to šīs maskas palīdz, pirmām kārtām, imobilizācijai, kad pacients nevar kustināt galvu. Tāpat ir redzes nervu centrs – krustojums. Ja to nostaro, tad redze tiek zaudēta abām acīm. Ja lēcu nostaro, tad vienai acij redze zūd, bet, ja redzes krustojums tiek nostarots, tad redze tiek zaudēta abām acīm. To mēs nevaram nokontrolēt ārēji. To mēs varam nokontrolēt ar kompjūteru un ar maskas palīdzību," atklāj staru terapeite.

Katru dienu aparāts palīdz vismaz 75 cilvēkiem. Mediķi strādā divās maiņās no sešiem rītā līdz pat astoņiem vakarā un pat ilgāk.

Procedūras parasti notiek ambulatori, jo tās nav sāpīgas. Pirmos rezultātus cilvēks nesajutīs uzreiz, bet gan pēc mēneša. Mediķi, kuri katru dienu cīnās par cilvēku dzīvību un veselību, ir pārliecinoši. Viņi uzskata, ka vēzis var izārstējams.

Avots: Arenanet.lv

Informācija atjaunota: 2019.07.10 - 11:26