Jaunizveidotā Eiropas Vēža misijas padomē darbojas profesors Mārcis Leja

03.09.2019

Šodien, 3. septembrī, Briselē uz savu pirmo sanāksmi pulcējās Eiropas Vēža misijas padomes (Mission Board for Cancer) locekļi.

Eiropas Vēža misijas padome ir izveidota ar mērķi ieviest un izmantot zinātnes atklājumus  praksē, kā arī skaidrot tos plašākai sabiedrībai. Padomi vada 2008. gada Nobela prēmijas laureāts fizioloģijā un medicīnā Harald zur Hausen, kuram dzimtas saknes meklējamas Rīgā.

Eiropas Vēža misijas padomē darbojas 15 padomes locekļi, kas tika izraudzīti konkursa kārtībā no vairāk kā 350 pieteikumiem. Latviju padomē pārstāv profesors Mārcis Leja, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Ārstniecības padomes Zinātniskās darbības galvenais speciālists. Igauniju – šīs valsts biobankas vadītājs un genoma centra izveidotājs Andres Metspalu. Eiropas Vēža misijas padomē iekļauti arī vairāki Skandināvijas valstu pārstāvji, t.sk. -  pacientu organizāciju pārstāvji un Starptautiskās Vēža pētniecības aģentūras (IARC) direktore Elisabete Weiderpass, kas savus amata pienākumus sākusi pildīt nesen.

Jaunās Eiropas Savienības programmas Horozon Europe ietvaros pavisam izveidotas piecas misiju padomes (atbilstoši Eiropas Savienības noteiktām prioritātēm - tīras pilsētas, tīri okeāni, tīra vide un uzturs, adaptācija klimata pārmaiņām. Medicīnas un veselības aprūpes jomā Vēža misija ir vienīgā, kas saņēmusi šādu Eiropas Komisijas atbalstu.

Informācija atjaunota: 2019.09.03 - 15:40