Glābj pacienti ar retu dzīvību apdraudošu komplikāciju

28.02.2014

Rīgas Austrumu slimnīcā neatliekamā medicīniskās palīdzības brigāde ieveda kādu 44 gadu vecu pacienti bezsamaņā pēc pašnāvības mēģinājuma, pārdozējot medikamentus. Jau neatliekamās medicīniskās palīdzības posmā pacientei bija veikta intubācija un uzsākta mākslīgā plaušu elpināšana.

Nonākot Toksikoloģijas un sepses klīnikas speciālistu uzraudzībā, pacientei tika turpināta mākslīgā plaušu ventilācija un detoksikācija līdz vispārējā stāvokļa stabilizācijai. Pēc diennakts, mazinoties saindēšanās simptomātikai, sieviete nāca pie samaņas, atjaunojās adekvāta elpošanas funkcija, kas ļāva viņu atvienot no mākslīgās plaušu elpināšanas.

Neskatoties uz to, ka slimniecei stabilizējās dzīvībai svarīgas funkcijas, viņai saglabājās sūdzības par sāpēm kaklā un apgrūtinātu rīšanu. Vēl pēc diennakts pēkšņi stāvoklis strauji pasliktinājās, un pacientei iestājās klīniskā nāve. Mediķi veica reanimācijas pasākumus, kā rezultātā sieviete tika atkārtoti intubēta un pievienota mākslīgajai elpināšanai, turpinot pēcreanimācijas sindroma intensīvo terapiju. Šajā etapā tika veikti arī izmeklējumi – rentgens un fibrobronhoskopija, lai atrastu iemeslus, kādēļ pasliktinājies vispārējais stāvoklis, bet tāds netiek atklāts.

Atkārtoti stabilizējoties pacientes veselības stāvoklim, viņa tiek ekstubēta, bet saglabājas sūdzības par apgrūtinātu elpošanu. Ārsti pieņem lēmumu veikt datortomogrāfiju, kas uzrāda trahejas apakšējās daļas nevienmērīgu cirkulāru sašaurinājumu – trahejas stenozi par 50%, 3,5 cm garā posmā. Tas ir par pamatu tālākam lēmumam par bronhoskopijas veikšanu uz stacionārās aparatūras, ar kuras palīdzību tiek apstiprināta trahejas stenoze par 70%, kam par iemeslu ir fibrīna plēvveida aplikums – membranozs traheīts. Ņemot vērā neatliekamās indikācijas elpceļu saglabāšanai, dr. Ainārs Zariņš, Bronhoskopijas kabineta vadītājs, un dr. Oļegs Šuba, Toksikoloģijas un sepses klīnikas vadītājs, uz vietas pieņēma lēmumu par šo fibrīno membrānu evakuāciju, kombinējot rigīdo bronhoskopiju ar videobronhoskopiju, vispārējā anestēzijā panākot gandrīz pilnīgu trahejas iekšējā diametra (lūmena) atbrīvošanu. Likvidējot minētos iemeslu, pacientei izzuda visas iepriekšējās sūdzības.

Pēc slimnīcas speciālistu atzinuma, ar šādu komplikāciju pēc intubācijas nākas saskarties ārkārtīgi reti. Pētot pasaules klīniskos gadījumus un pieredzi, tika secināts, ka šādi gadījumi biežāk ir sastopami pēc ilgstošām intubācijām, kas ir neraksturīgi šim konkrētajam gadījumam. Analizējot šos datus, iesaistītie speciālisti gatavo publikāciju, kas būs pieejama plašākam kolēģu lokam.

Informācija atjaunota: 2014.02.28 - 9:51