Austrumu slimnīcas vadošie infektologi diskutē par sasniegto un vēl darāmo HIV/AIDS infekcijas izplatības ierobežošanā

29.11.2019

Vakar, 28.novembrī, notika Latvijas Infektologu, Hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas (LIHHASA) ekspertu diskusija - “HIV Latvijā: kurp ejam?”, kurā piedalījās Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāru Latvijas Infektoloģijas centrs un Tuberkulozes un plaušu slimību centrs vadošie ārsti, kā arī ārsti - infektologi no reģionālajām slimnīcām, ģimenes ārsti, Rīgas Stradiņa universitātes, Veselības ministrijas, nevalstisko organizāciju un profesionālo asociāciju pārstāvji.

Attēlā. Pirmā rinda no kreisās: Iveta Jukšinska, Daugavpils reģionālais infektologs;  Inga Upmace, Biedrības “Baltijas HIV asociācija” valdes priekšsēdētāja; Ruta Kaupe, Biedrības "DIA+LOGS" valdes priekšsēdētāja; Ieva Tolmane, LIC 4. Aknu slimību nodaļas vadītāja, LIHHASA viceprezidente; Inga Ažiņa, LIC Infektoloģijas poliklīnikas vadītāja, LIHHASA prezidente; Baiba Rozentāle, LIC galvenā ārste; Andris Veiķenieks, Biedrības “Agihas” valdes priekšsēdētājs; Ingrīda Strika, Liepājas reģionālais infektologs.

Otrā rinda no kreisās: Santa Ansone, LIC Infektoloģijas poliklīnikas ārsts pediatrs; Vija Veisa, ginekoloģe, dzemdību speciāliste, Latvijas Dzemdību speciālistu un ginekologu asociācijas prezidente; Ainis Dzalbs, ģimenes ārsts, Rīgas Stradiņa universitātes Ģimenes medicīnas katedras docētājs; Aleksandrs Malahovskis, Biedrības Apvienība HIV.LV vadītājs; Gunta Stūre, LIC 6.HIV/AIDS nodaļas vadītāja; Andra Cīrule, RAKUS Stacionāra „Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” galvenais ārsts.

Diskusijas mērķis bija novērtēt sasniegto HIV infekcijas jomā Latvijā, izvērtēt esošo situāciju, iezīmēt aktuālākos problēmjautājumus un vienoties par veicamajiem darbiem jau tuvākajā nākotnē.

“Mūsu kā infektologu mērķis ir laikus atklāt HIV infekciju un pacientiem nozīmēt ārstēšanu, ierobežojot šīs infekcijas tālāku izplatību. Ja HIV infekcija ir diagnosticēta laikus, pacients, lietojot atbilstošu terapiju, var nodzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Kopš 2018. gada 1. oktobra Latvijā ir atcelti ierobežojumi HIV/AIDS pacientu ārstēšanā, un valsts apmaksātu antiretrovirālo terapiju ir iespējams saņemt ikvienam pacientam,” norādīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Latvijas Infektoloģijas centrs Infektoloģijas poliklīnikas vadītāja, LIHHASA prezidente Dr. med. Inga Ažiņa.

Diemžēl, Latvija jau vairākus gadus ir pirmajā vietā starp Eiropas valstīm ar HIV jaunatklāto gadījumu skaitu. Šogad vien pie jau uzskaitē esošajiem 7669 (dati uz 01.01.2019.) HIV pacientiem klāt nākuši vēl 303 (dati uz 19.01.2019.) HIV pozitīvi cilvēki. HIV infekcija Latvijā turpina izplatīties.

2018. gadā 44% pacientu, kuri stājās uzskaitē Infektoloģijas poliklīnikā, bija vēlīni diagnosticēti. Tas nozīmē, ka pacients jau ilgstoši dzīvojis ar HIV, taču saslimšana nebija atklāta un, visticamāk, arī pats pacients daudzus gadus dzīvoja neziņā par HIV, turpinot izplatīt infekciju līdzcilvēkiem. Galvenais HIV pārneses ceļš šobrīd Latvijā ir heteroseksuālie kontakti, un tas skar praktiski visu sabiedrību.

Latvijā joprojām valda stereotipi par to, kam var būt HIV un vai visiem iedzīvotājiem būtu jāpārbauda sava veselība? Tomēr dati liecina, ka HIV pacienta sociālais portrets ir ikdienas Latvijas iedzīvotājs neatkarīgi no vecuma, dzimuma un profesijas. Agrīna testēšana un diagnostika pašlaik ir vieni no svarīgākajiem jautājumiem HIV jomā Latvijā, lai pacienti ārstēšanu saņemtu laikus, saglabātu savu veselību un apstādinātu infekcijas izplatību.

EKSPERTU diskusijā piedalījās:

Prof. Baiba Rozentāle, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste;

Dr.med. Inga Ažiņa, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Infektoloģijas centra Infektoloģijas poliklīnikas vadītāja, LIHHASA prezidente;

Asoc. prof. Gunta Stūre,  Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Infektoloģijas centra 6.HIV/AIDS nodaļas vadītāja;

Andra Cīrule, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Tuberkulozes un plaušu slimību centra galvenā ārste;

Vija Veisa, Latvijas Dzemdību speciālistu un ginekologu asociācijas prezidente;

Ingrīda Strika, Liepājas reģionālais infektologs;

Iveta Jukšinska, Daugavpils reģionālais infektologs;

Jana Feldmane, Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta Vides veselības nodaļas vadītāja; nevalstisko organizāciju - “Agihas”, “Baltijas HIV asociācija”, "DIA+LOGS", “HIV.LV” pārstāvji.

Pēc ekspertu diskusijas notika LIHHASA sēde - “HIV/AIDS infekcija gadsimtu griežos – vēsturisks apskats par HIV/AIDS pacientu aprūpi Latvijā no klīnisko gadījumu skatpunkta”, kur profesionāļi turpināja diskutēt un dalījās pieredzē par HIV/AIDS infekcijas diagnostiku, ārstēšanu, aprūpi un veicamajiem uzlabojumiem.

Informācija atjaunota: 2019.11.29 - 8:54