Austrumu slimnīcā veiksmīgi noslēgusies konference par saslimstības tendencēm ar taukaino aknu hepatozi

04.10.2019

Lai aktualizētu jautājumu par vienu no mūsdienu cilvēku dzīvesveida un neveselīgo ieradumu slimību risku – taukainās aknu hepatozes pieauguma tendencēm, diskutētu un dalītos pieredzē profesionāļu vidū, Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā šī gada 3. oktobrī notika zinātniski praktiskā konference – „21. GADSIMTA DZĪVESVEIDA BIEDS – TAUKAINĀ HEPATOZE”. Konferences mērķis – aktualizēt aknu taukainās hepatozes problēmu, meklēt mutidisciplināras diagnostikas pieejas un risinājumus.

Konferenci atklāja un vadīja prof. Baiba Rozentāle un prof. Aivars Lejnieks

Aptaukošanās ir viens no galvenajiem riska faktoriem ne-alkohola taukainās aknu slimības attīstībā. Aptaukošanās kļūst par vienu no biežākajiem cirozes iemesliem Eiropā, līdz ar to arī aknu vēža un aknu transplantācijas iemesliem. Ne-alkohola taukainās aknu slimības izplatības tendence ir atšķirīga dažādās etniskās grupās, dažādos reģionos, un atšķirīgās socio-ekonomiskās grupās.

Ne-alkohola taukainās aknu slimības ir pastiprināta tauku uzkrāšanās aknās, kas cieši saistīta ar 2. tipa cukura diabētu, paaugstinātu kardiovaskulāro slimību un dažādu lokalizāciju audzēju risku.

Vairāk kā pusei pieaugušo un trešdaļai bērnu Eiropā ir liekais svars vai aptaukošanās. Lielāka saslimstības tendence ir zemāko sociāli ekonomisko slāņu grupās.

Lielākais riska faktors slimības attīstībā ir neveselīgam dzīvesveidam - par maz fizisko aktivitāšu un pastiprināta kaloriju uzņemšana noved pie liekā svara un tauku uzkrāšanās aknās - ne-alkohola taukainās aknu slimības. Slimībai progresējot, var attīstīties aknu ciroze un aknu vēzis. Saldinātie dzērieni ir viens no lielākajiem cukura avotiem un to lietošana - nozīmīgs aptaukošanās iemesls, turklāt tajos ir maz vai nemaz citu organismam vērtīgu vielu.

Profesionāļu vidū tiek meklēti risinājumi efektīvai ne-alkohola taukainās aknu slimības farmakoloģiskai terapijai, tāpēc Eiropas Aknu slimību pētnieku asociācija (EASL) uzsver, ka ne-alkohola taukainās aknu slimības un tās komplikāciju mazināšanai un novēršanai būtiska nozīme ir noteiktām valstiskām politiskām nostādnēm un rīcībai, īpaši riska grupu populācijā.

Konferenci organizēja Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca un RAKUS Atbalsta fonds sadarbībā ar Latvijas Internistu biedrību un Latvijas Infektologu, Hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociāciju.

Attēlā no kreisās puses - Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" galvenā ārste prof. Baiba Rozentāle, Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes lektore Lolita Vija Neimane, stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" Infektoloģijas poliklīnikas vadītāja dr. med. Inga Ažiņa un RAKUS Atbalsta fonda izpilddirektors Normunds Beļskis

Konferenci visas dienas garumā apmeklēja vairāk nekā 500 dalībnieki

Informācija atjaunota: 2019.10.07 - 7:58