Austrumu slimnīcā piektdien veiksmīgi norisinājusies konference par HIV infekciju Latvijā

03.12.2018

30. novembrī Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā norisinājās ārstu konference "HIV infekcija Latvijā – multidisciplināra pieeja un ārstu sadarbības iespējas", kurā vadošie Austrumu slimnīcas, kā arī citu ārstniecības iestāžu speciālisti runāja par HIV izplatību Latvijā, šīs slimības diagnostiku un ārstēšanu. Lekcijas klausīties ieradās aptuveni 600 ārstu no dažādām ārstniecības iestādēm.

Konferenci apmeklēja infektologi, internisti, ģimenes ārsti, ginekologi, urologi, kā arī citi speciālisti.

"Lielā daļā sabiedrības joprojām ir iesakņojies mīts, ka HIV attiecas tikai uz atsevišķām sabiedrības grupām. Jā, ilgu laiku HIV tiešām bija galvenokārt narkotiku lietotāju, homoseksuālu vīriešu un seksuālo pakalpojumu sniedzēju slimība, tomēr šodien HIV pozitīva pacienta "seja" ir būtiski mainījusies. Tagad vairāk nekā 50% gadījumu HIV konstatē heteroseksuāliem cilvēkiem, kuri nepieder nevienai no minētajām grupām. Būtībā pašlaik tipisks HIV pacients ir parasts cilvēks, kurš ne ar ko īpašu neatšķiras no citiem. Tas var būt ikviens no mums," sacīja Austrumu slimnīcas Infektoloģijas poliklīnikas vadītāja Inga Ažiņa.

Tā kā risks inficēties ar HIV ir praktiski jebkuram, infekcija ļoti bieži gadiem ilgi paliek nepamanīta. "Nereti HIV inficētais pat neiedomājas, ka viņam vajadzētu pārbaudīties, jo – viņš taču nav "tāds". HIV atklāšanu apgrūtina arī tas, ka slimība gadiem ilgi norit slēpti, bez simptomiem," stāstīja Ažiņa.

Konferenci organizēja Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca sadarbībā ar Austrumu slimnīcas Atbalsta fondu.

Austrumu slimnīcas stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" galvenā ārste prof. Baiba Rozentāle.

Austrumu slimnīcas stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" 6. HIV/AIDS nodaļas vadītāja, infektoloģe asoc. prof. Gunta Stūre (pirmā no kreisās) konferencē lasīja lekciju par HIV/AIDS vēlīnajām izpausmēm, savukārt Austrumu slimnīcas Infektoloģijas poliklīnikas vadītāja Dr. med. Inga Ažiņa (vidū) stāstīja par HIV/AIDS izplatību Latvijā un terapijas progresu, kā arī tās lomu HIV/AIDS pacientu aprūpē.

Konferenci "HIV infekcija Latvijā – multidisciplināra pieeja un ārstu sadarbības iespējas" apmeklēja ap 600 ārstu – infektologi, internisti, ģimenes ārsti, ginekologi, urologi, kā arī citi speciālisti – no dažādām ārstniecības iestādēm.

Konferences 1. daļu vadīja Austrumu slimnīcas stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" galvenā ārste prof. Baiba Rozentāle (no kreisās) un Austrumu slimnīcas Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas vadītāja prof. Sandra Lejniece.​​​​​​​

Austrumu slimnīcas Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijas vadītāja doc. Jeļena Storoženko konferencē stāstīja par HIV infekcijas diagnostikas iespējām.

Austrumu slimnīcas stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" 6. HIV/AIDS nodaļas vadītāja, infektoloģe asoc. prof. Gunta Stūre (pirmā no kreisās) konferencē lasīja lekciju par HIV/AIDS vēlīnajām izpausmēm un nepieciešamo rīcību to gadījumā.​​​​​​​

Konferencē lekcija slasīja vadošie Austrumu slimnīcas speciālisti. Attēlā (no kreisās) – stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" virsārste Dr. Velga Ķūse, stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" galvenā ārste prof. Baiba Rozentāle un Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas vadītāja, hematoloģe prof. Sandra Lejniece.

Austrumu slimnīcas Infektoloģijas poliklīnikas vadītāja Dr.med. Inga Ažiņa (no kreisās) un Aknu slimību nodaļas vadītāja, infektoloģe Dr.med. Ieva Tolmane.​​​​​​​

Austrumu slimnīcas stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" Aknu slimību nodaļas vadītāja, infektoloģe Dr.med. Ieva Tolmane (no kreisās), stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" galvenā ārste prof. Baiba Rozentāle un infektoloģijas poliklīnikas vadītāja Dr.med. Inga Ažiņa.

Austrumu slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs asoc. prof. Guntis Karelis stāstīja par HIV/AIDS pacientiem neirologa praksē.​​​​​​​

Konferencē uzstājās arī ārsti no citām ārstniecības iestādēm. Gremošanas slimību centra "Gastro" psihoterapeite Dr. Anžela Pavloviča stāstīja par HIV infekcijas ietekmi uz psihisko veselību.

Lektori konferences laikā sniedz atbildes uz visiem klausītājus interesējošajiem jautājumiem. Attēlā – jautājumu uzdod gastroenterologs un endoskopists doc. Ivars Tolmanis, kurš arī pats konferences gaitā uzstājās ar lekciju par HIV/AIDS pacientiem gastroenterologa praksē.​​​​​​​

Aija Lietiņa,
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas sociālo mediju speciāliste

Foto – Mārtiņš Vilcāns