Atzīmējot Rīgas Austrumu slimnīcas Insulta vienības jubileju, neirologi atgādina – “Laiks=Smadzenes”

16.09.2020

Atzīmējot Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Insulta vienības 20 gadu jubileju, slimnīcas pieredzējušie neirologi profesora Gunta Kareļa vadībā, sadarbībā ar pacientu biedrību “ParSirdi.lv” un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta kolēģiem, ir sagatavojuši informatīvi izglītojošu videoklipu “Laiks=Smadzenes”, kurā stāsta par insulta ārstēšanas procesu un atgādina to, cik svarīgi ir pamanīt pirmās insulta pazīmes un nekavējoties nogādāt cilvēku ārstniecības iestādē, kur ir tuvākā insulta vienība.

Saskaņā ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas un biedrības “ParSirdi.lv” iepriekš veiktās ekspres-aptaujas datiem(*), kuras ietvaros mēģinājām noskaidrot dažus vienkāršus jautājumus par cilvēku pieredzi un zināšanām par insultu, var secināt, ka ir vairojusies izpratne par laika nozīmi palīdzības sniegšanai insulta pacientiem. Vairums no aptaujātajiem – (96,9%) apgalvo, ja rastos aizdomas, ka līdzcilvēku piemeklējis insults, rīkotos izlēmīgi – nevilcinoties sauktu neatliekamo medicīnisko palīdzību. Tāpat arī 92,4% no respondentiem bija informēti, ka, lai varētu sekmīgi ārstēt insultu, ir svarīgi nokļūt insulta vienībā iespējami ātri – pirmajās 4 stundās.

"Ir daudz darāmā, lai nākotnē uzlabotu insulta pacientu ārstēšanu un rehabilitāciju. Ne tikai ārstiem, bet arī plašākai sabiedrībai – ikvienam no mums, ir jāiesaistās līdzcilvēku dzīvības glābšanā. Aicināšu - nebūt vienaldzīgiem! Lai varētu palīdzēt ir jābūt informētiem un zinošiem," uzskata profesors Guntis Karelis.

Videoklips “Laiks=Smadzenes”: https://youtu.be/Khh-Q9fwbBU

Informācijai. Videomateriāla saturs ir inscinēts, balstoties uz ikdienas praksi un ārstēšanas vadlīnijām. Tas paredzēts izglītojošiem mērķiem un izgatavots, ievērojot drošības noteikumus. Videoklips tapis ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Atbalsta fonda gādību. Pateicamies ikvienam speciālistam no Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas, biedrības “ParSirdi.lv” un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta, kas piedalījās materiāla veidošanā.

(*) www.aslimnica.lv un www.parsirdi.lv mājaslapās un sociālajos tīklos Facebook un Twitter publicētajā aptaujā piedalījās 225 respondenti. Aptaujas norises termiņš: 07.09.2020.-15.09.2020.

Mediķi atgādina: ja pēkšņi parādās insulta pazīmes: vienas ķermeņa puses paralīze, notirpums, grūtības runāt, redzes vai līdzsvara traucējumi, jāveic tests ĀTRI!

Ā – atsmaidi!

Lūdziet cilvēku pasmaidīt un novērtējiet, vai acu vai mutes kaktiņš nav noslīdējis

T – turi!

Pārbaudiet, vai cilvēks spēj patstāvīgi noturēt abas rokas

R – runā!

Pārbaudiet, vai cilvēks spēj runāt

I – izsauc!

Ja cilvēks nespēj veikt kaut vienu no šīm darbībām, steidzami jāsauc Neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot 113!

Plašāk par insultu un profilaksi: www.parsirdi.lv un www.aslimnica.lv

Informācija atjaunota: 2020.09.17 - 8:11