29.maijs- multiplās sklerozes diena

29.05.2013

29.maijā pasaulē tiek atzīmēta multiplās sklerozes diena ar mērķi pievērst sabiedrības uzmanību un izglītot par šīs slimības izplatītākajiem simptomiem. Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (Rīgas Austrumu slimnīcā) multiplās sklerozes pacientu individualizētai aprūpei un ārstēšanai ir izveidota dažādu nozaru speciālistu vienība.

Kā akcentē Multiplās sklerozes vienības vadītāja dr. Lana Vainšteine, pēdējos gados, attīstoties medicīnai, ir iespējams ātrāk un precīzāk diagnosticēt un ārstēt multiplo sklerozi - vienu no biežākajām centrālas nervu sistēmas saslimšanām, kura rada invaliditāti jauniem cilvēkiem. Multiplā skleroze var radīt gan fiziskus, gan kognitīvus veselības traucējumus.

Pasaulē ar multiplo sklerozi slimo vairāk nekā 2,5 miljoni cilvēku. Šī slimība ir bieži sastopama Ziemeļeiropā, Amerikas Savienotajās Valstīs un Kanādā. Latvijas multiplās sklerozes slimnieku reģistra dati rāda, ka slimības prevalence ir līdz 80 gadījumu uz 100 000 iedzīvotāju. Slimo pārsvarā jaunie cilvēki no 18 līdz 50 gadiem, biežāk sievietes. Vadoties pēc Latvijā reģistrēto iedzīvotāju skaita, prognozējamais gadā reģistrētu jaunu multiplās sklerozes gadījumu skaits ir robežās no 80-250.

Pastāv daudzas multiplās sklerozes attīstību veicinošu faktoru hipotēzes. Tikuši pētīti vides faktori, dažādi vīrusi, D vitamīns, smēķēšana, stress, vakcīna, pat dzimšanas mēnesis un podagra, bet līdz galam nav pieradīta neviena hipotēze.
Noteikt multiplās sklerozes diagnozi bieži ir sarežģīti, jo simptomi varbūt nepamanāmi un varbūt līdzīgi citām neiroloģiskām saslimšanām. Diagnozes noteikšanai ir nepieciešami dažāda veida izmeklējumi, ieskaitot magnētisko rezonansi un smadzeņu šķidruma analīzi.

Multiplās sklerozes klīniskie simptomi ir atkarīgi no centrālās nervu sistēmas bojājuma lokalizācijas. Biežākie slimības simptomi: redzes traucējumi ar miglošanos, sāpīgām acu ābolu kustībām, runas un koordinācijas traucējumi, nespēks noteiktā ķermeņa daļā, vispārējs nespēks, urinācijas un defekācijas traucējumi, rīšanas grūtības, kognitīvie traucējumi un depresija.

Multiplās sklerozes ārstēšana arī ir diezgan sarežģīta. Ārstēšanās mērķi ir samazināt iekaisuma un demielinizācijas procesu, kam seko paasinājumu biežumu samazināšanās un slimības progresēšanas palēlināšanās. Ārstēšanas veidi: akūtu simptomu ārstēšana, slimību modificējoša terapija, simptomātiska ārstēšana, rehabilitācija un aprūpe.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra „Gaiļezers” Vispārējās neiroloģijas nodaļā ir izveidota Multiplās sklerozes vienība. Tās funkcija ir maksimāli ātri diagnosticēt un diferencēt multiplo sklerozi, ka arī izvēlēties pareizo ārstēšanas taktiku. Visas šīs iespējas var veikt ātri un kvalitatīvi, gan ambulatori, gan stacionārā, kur strādā multiplās sklerozes speciālisti.

Divu gada laikā Multiplās sklerozes vienības uzskaitē ir aptuveni 60 pacientu, kuri jebkurā laikā var saņemt nepieciešamo konsultāciju. Multiplās sklerozes paasinājuma gadījumā pacientiem ir iespēja saņemt akūtu konsultāciju un atbilstošu terapiju gan stacionārā, gan ambulatori.

Pie multiplās sklerozes speciālista uz ambulatoru pieņemšanu var nosūtīt ģimenes ārsts, bet uz stacionāru var nosūtīt gan neirologs, gan ģimenes ārsts, ja ir aizdomas par demielinizējošu saslimšanu vai multiplās sklerozes paasinājumu.

Informācija atjaunota: 2013.05.29 - 10:49