10. oktobris – Pasaules garīgās veselības diena

10.10.2018

10. oktobrī ik gadu atzīmē Pasaules garīgās veselības dienu, kuras mērķis ir veicināt sabiedrības informētību par psihiskiem traucējumiem, to pazīmēm un ārstēšanas iespējām.

Mūža nogalē daļu senioru skar nopietni atmiņas traucējumi un uzvedības izmaiņas. Vecais cilvēks vairs nespēj atcerēties informāciju, pēkšņi aizmirst, kur dzīvo, un nevar atrast ceļu mājup. Parādās grūtības veikt ikdienišķas darbības, seniors kļūst apātisks un vairs nespēj pats par sevi parūpēties. Pasliktinās spriestspēja, cilvēks kļūst kašķīgs, nervozs un egoistisks.

Svarīgi saprast, ka šādas izpausmes nav daļa no normāla novecošanas procesa, bet gan liecina par neirodeģeneratīvu slimību, kā Alcheimera slimība, vaskulārā vai cita veida demence. Labā ziņa ir tāda, ka šo slimību progresu iespējams aizkavēt, tās laikus diagnosticējot un uzsākot ārstēšanu!

Austrumu slimnīcā seniorus ar atmiņas traucējumiem un uzvedības izmaiņām konsultē neiroloģes Ieva Paegle un Rūta Ozoliņa, kuras nosaka traucējumu cēloni un sniedz padomus, kā ar tiem cīnīties. Senioru uz konsultāciju aicināts pavadīt tuvinieks, kurš uzņēmies rūpes par veco cilvēku. Ārsts paskaidros, kāds ir iemesls īpatnībām vecā cilvēka uzvedībā un kā viņam iespējams palīdzēt.

Lai pieteiktos konsultācijai pie neirologa, darba dienā no pulksten 8.00 līdz 18.00 zvani uz slimnīcas vienoto pieraksta tālruni 67000610 vai arī jebkurā sev ērtā laikā piesakies, izmantojot pieraksta formu slimnīcas mājaslapā

Aija Lietiņa,
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas komunikācijas speciāliste

Foto – Pixabay.com