Rīgas Austrumu slimnīcas traumatologi pirmie Latvijā veic jaunas paaudzes implantu operāciju pacientam ar krūšu kurvja traumu

06.12.2012

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Rīgas Austrumu slimnīcas) traumatologi sadarbībā ar torakālajiem ķirurgiem pirmo reizi Latvijā pacientam ar krūšu kurvja traumām pielietojuši jaunas paaudzes ribas fiksējošus implantus. To izmantošana samazina iespējamo komplikāciju risku pēcoperācijas periodā un būtiski samazina laiku, ko pacietam būtu jāpavada pie mākslīgās ventilācijas aparatūras, kamēr ribu lūzumi saaug un tādējādi atjaunojas normāla elpošana.

Rīgas Austrumu slimnīcas Traumatoloģijas un ortopēdijas klīnikā pacienti ar krūšu kurvja bojājumiem un lauztām ribām nonāk samērā bieži – pēc ceļu satiksmes negadījumiem. Līdz šim klīniskajā praksē pielietotie implanti nebija tik kvalitatīvi, jo pastāvēja diezgan augsts komplikāciju risks, tāpēc speciālisti no ribu fiksācijas pēc iespējas atteicās.

Līdz ar to pacientiem bija apgrūtināta elpošana un laiku, kamēr ribu lūzumi saaug, bija jāpavada intensīvajā terapijā pie mākslīgās ventilācijas aparatūras. Arī tas varēja radīt komplikācijas, piemēram, paaugstināt risku saslimt ar pneimoniju.

Pirms dažiem gadiem Eiropā uzsāka lietot jaunas paaudzes ribu fiksācijas implantus, kas ir izgatavoti no titāna sakausējuma, ir elastīgi un piemērojas ribu funkcionalitātei. Šo implantu lietošana ļauj sekmīgi stabilizēt krūšu kurvi pēc ribu lūzumiem.

Latvijā jauno ribas fiksējošo implantu ievietošanas operāciju pirmais veicis Rīgas Austrumu slimnīcas Traumatoloģijas un ortopēdijas klīnikas traumatologs-ortopēds Uģis Zariņš, asistējot Torakālās ķirurģijas nodaļas ķirurgam Mārim Apšvalkam. Pacientei, kura bija cietusi ceļu satiksmes negadījumā, operācija ir noritējusi veiksmīgi, un šobrīd paciente atrodas Traumatoloģijas un ortopēdijas klīnikas mediķu aprūpē.

Rīgas Austrumu slimnīcas Traumatoloģijas un ortopēdijas klīnika ir vienīgā vieta Latvijā, kur tiek nodrošināta augsti kvalificēta kompleksa palīdzība politraumu pacientiem, vienotā komandā strādājot traumatoloģijas, vispārējās ķirurģijas, neiroķirurģijas, reanimatoloģijas, radioloģiskās diagnostikas un citiem speciālistiem.

Rīgas Austrumu slimnīca ir lielākā daudzprofilu ārstniecības iestāde, un tās sastāvā darbojas seši stacionāri: „Gaiļezers”. „Latvijas Onkoloģijas centrs”, „Linezers”, „Biķernieki”, „Latvijas Infektoloģijas centrs”, „Tuberkulozes un plaušu slimību centrs”.

Informācija atjaunota: 2013.01.25 - 11:35