Rīgas Austrumu slimnīca un NVO Pasaules tuberkulozes dienā informēs par saslimstības tendencēm Latvijā

18.03.2013

24.marts jau vairāk nekā 10 gadus tiek atzīmēta kā Pasaules tuberkulozes diena, lai aktualizētu saslimstību ar pasaulē izplatītāko infekcijas slimību, kura, lai gan ir veiksmīgi ārstējama, tomēr ik gadu no tās pasaulē mirst vairāk nekā miljons cilvēku. Pasaules Veselības organizācijas sauklis Tuberkulozes dienai ir „Apturi tuberkulozes dzīves laikā!". Dati liecina, ka pasaulē ik gadu tuberkulozi atklāj 8,7 miljoniem iedzīvotāju, tai skaitā pusmiljonam bērnu.

Lai informētu par situāciju Latvijā – tendencēm saslimstībā ar tuberkulozi, sasniegumiem tuberkulozes ārstēšanā, nepieciešamajiem pasākumiem, lai uzlabotu tuberkulozes diagnostiku un ārstēšanu, izstrādāto valsts programmu tuberkulozes apkarošanai nākamajiem trīs gadiem, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (Rīgas Austrumu slimnīca) sadarbībā ar Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociāciju (LTPSĀA) un Latvijas Tuberkulozes fondu šā gada 21.martā, rīko preses konferenci.

Preses konferencē piedalīsies Rīgas Austrumu slimnīcas pneimonoloģijas galvenais speciālists, LTPSĀA valdes priekšsēdētājs asoc. prof. Alvils Krams, stacionāra „Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” galvenā ārste, LTPSĀA valdes locekle Andra Cīrule, Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa, Latvijas Tuberkulozes fonda dibinātājs un valdes priekšsēdētājs Jānis Leimans, radošās apvienības jauniešiem „Trepes” pārstāvji.

Preses konference plkst. 11.30 notiks Rīgas Austrumu slimnīcas stacionāra „Gaiļezers” (Hipokrāta iela 2, Rīga) mazajā konferenču zālē (2.stāvā). Pirms preses konferences tiks atklāta bērnu un jauniešu radošo darbu izstāde, kurā varēs aplūkot plakātus, pastkartes par veselīgu dzīvesveidu, fiziskajām aktivitātēm, higiēnu, imunitātes stiprināšanu, smēķēšanas kaitīgumu, vides saudzēšanu un tuberkulozes apkarošanu.

Rīgas Austrumu slimnīcas stacionārā „Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” pērn ārstējās 5802 pacienti, un vēl 133 pacienti tika ārstēti filiālē „Ceplīši”.

Tuberkuloze ir infekciju slimība, kura visbiežāk skar plaušas - plaušu tuberkuloze, bet tuberkulozes nūjiņa pa asins straumi un limfātisko sistēmu var izplatīties visā organismā un bojāt jebkuru orgānu vai sistēmu - mugurkaulu, gūžas kaulus, nieres, dzimumorgānus, galvas smadzenes u.c. - ārpusplaušu tuberkuloze. Mediķi aicina sekot līdzi savai veselībai un pašiem nenovērtēt ieilgušu klepu, ka ilgst vairākas nedēļas, kā arī šo klepu pavadošu nogurumu, apetītes trūkumu ar iespējamu krišanos svarā, elpas trūkumu un sāpēm krūtīs, neuzskatīt kā vienkāršu saaukstēšanos. Arī šie mazāk specifiskie simptomi tomēr var norādīt uz iespējamo tuberkulozes mikobaktērijas klātbūtni, tāpēc savlaicīgi meklēta mediķu konsultācija un padoms, palīdzēs noskaidrot situāciju un nepieciešamības gadījumā savlaicīgi uzsākt ārstēšanu. Mediķi atgādina, ka tuberkulozes pacientiem un pacientiem, kuriem veic izmeklējumus tuberkulozes noteikšanai ārstēšanās un atrašanās stacionārā ir bezmaksas. Arī medikamenti tuberkulozes ārstēšanai ir valsts apmaksāti.

Tuberkuloze Latvijā. Pārskats par 2012. gadu.

Informācija atjaunota: 2013.03.22 - 9:10