Rīgas Austrumu slimnīca īpašu uzmanību pievērš jonizējošā starojuma medicīnas iekārtu uzraudzības kvalitātei

17.04.2013

Rīgas Austrumu klīniskā universtiātes slimnīca (Rīgas Austrumu slimnīca), izmantojot jaunākās paaudzes medicīnas iekārtas, lai varētu veikt precīzu diagnostiku un ārstēšanu pacientiem, šo ierīču drošai darbībai pievērš visaugstāko uzmanību, - tā, komentājot biedrības „Droša medicīna” publiski izplatīto informāciju par jonizējošā starojuma medicīnas iekārtu uzraudzības kvalitāti slimnīcā, akcentē Terapeitiskās radioloģijas un medicīnas fizikas klīnikas vadītāja dr. Olga Utehina.

Gan diagnostiskajā, gan terapeitiskajā radioloģijā regulārās ierīces darba kvalitātes (un drošības) pārbaudes tiek veiktas pastāvīgi, ievērojot normatīvajos aktos noteiktās prasības. Iekārtu uzraudzību slimnīcā veic diplomēti medicīnas fiziķi. Visas iekārtas ir licencētas, un Radiācijas drošības centra inspektori tām veic regulāras inspekcijas. Pārkāpumi iekārtu ekspluatācijā un radiācijas drošības un aizsardzības nodrošināšanā nekad nav konstatēti.

Turklāt visiem pacientiem tiek nodrošināta radiācijas drošība un aizsardzība atbilstoši Rīgas Austrumu slimnīcas Dozimetrijas nodaļas izstrādātai un valdes apstiprinātai radiācijas drošības kvalitātes nodrošināšanas programmai, kuru izskatījis un pozitīvi novērtējis arī Radiācijas drošības centrs, pēdējo reizi izsniedzot slimnīcai licenci darbībām ar jonizējošā starojuma iekārtām 2013.gada 22.martā.

Terapeitiskās radioloģijas un medicīnas fizikas klīnikā ir izveidota un darbojas kvalitātes nodrošināšanas programma, kas ietver sevī visus pārbaudes mehānismus attiecībā uz lineārajiem paātrinātājiem, kas tiek izmantoti staru terapijā. Klīnika piedalās arī Starptautiskās Atomeneģijas aģentūras (SAEA) rīkotajos kvalitātes nodrošināšanas un kvalitātes kontroles auditos.

Staru terapija tiek nozīmēta un veikta saskaņā ar starptautiskajām vadlīnijām un ICRU (International Commission on Radiation Units) rekomendācijām. Slimnīca ir aprīkota ar augstas tehnoloģijas dozimetrijas iekārtu komplektu ar to strādā kvalificēti speciālisti, tajā skaitā sertificēti eksperti medicīnas fizikā. Staru kūļa kvalitātes mērījumi notiek arī ar ikrīta dozimetriskajiem mērījumiem pirms staru terapijas procedūru uzsākšanas.

Periodiski, atbilstoši servisa apkopes grafikam, katrs no lineārajiem paātrinātajiem tiek pakļauts pilnai profilaktiskai apkopei un pārbaudei, atbilstoši aparāta ražotāja prasībām. Klīnikā darbojas staru terapijas plānu kvalitātes novērtēšanas programma, kas pilnībā  ievēro starptautiskajā praksē pieņemtos principus, tādējādi izslēdzot iespējamību nepamanīt neatbilstības dozas sadalījumā starp plānoto un ar paātrinātāju piegādāto.

Rīgas Austrumu slimnīca ir lielākā daudzprofilu ārstniecības iestāde Latvijā. Tās sastāvā darbojas seši stacionāri: „Gaiļezers”, „Latvijas Onkoloģijas centrs”, „Linezers”, „Biķernieki”, „Latvijas Infektoloģijas centrs”, Tuberkulozes un plaušu slimību centrs”. Pagājušajā gadā slimnīcas stacionāros palīdzība sniegta teju 70 tūksotšiem pacientu, nodrošinot arī 300 tūkstošus ambulatorās konsultācijas. Kopumā pērn veikti gandrīz 290 tūksotši dažādu diagnostiskās radioloģijas izmeklējumu: rentgendiagnostika, datortomogrāfija, ultraskaņas diagnostika, magnētiskā rezonanse un angiogrāfija.

Informācija atjaunota: 2013.04.17 - 13:24