Rīga Austrumu slimnīca attīsta žultsakmeņu saslimšanas ķirurģisko ārstēšanu

05.09.2012

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Rīgas Austrumu slimnīcas) Vispārējās un neatliekamās ķirurģijas klīnika, turpinot ieviest jaunākās ķirurģijas tehnoloģijas un metodes, uzsākusi pielietot holedohoskopiju komplicētām žultsceļu operācijām. Tagad pacientiem ar žultsakmeņiem žultsvados vairs nebūs jāveic sarežģīti un ilgstoši izmeklējumi, kā arī ilgstoši jāuzturas stacionārā.
Kā stāsta Rīgas Austrumu slimnīcas ķirurģijas galvenais speciālists dr. Haralds Plaudis, žultsakmeņi ir izplatīta saslimšana. Tā tiek konstatēta aptuveni trešajai daļai pacientu vecumā virs 50 gadiem. Šī saslimšana ir komplicēta un īpaši sarežģīti ir tie gadījumi, kad žultsakmeņi nokļūts žultsvados. Šādiem pacientiem nereti ir novērojama dzelte un arī žultsceļu iekaisumi.
Agrāk pacientiem, iestājoties stacionārā, bija nepieciešami ilgstoši un dārgi izmeklējumi – jāveic magnētiskā rezonanse, lai konstatētu žultsakmeņus žultsvados. Pēc tam ar endoskopiskas manipulācijas palīdzību caur divpadsmitpirkstu zarnu žultsakmeņus no žultsvadiem izņēma. Šīs operācijas ir komplicētas un var veicināt aizkuņģa dziedzera iekaisumu veidošanos. Kopumā pacientiem stacionārā bija jāpavada pat divas vai trīs nedēļas.
Rīgas Austrumu slimnīca šobrīd uzsākusi jaunas metodes pielietošanu, kas neprasa ilgstošu pacientu izmeklēšanu, ir vairāk saudzējoša un ļauj būtiski samazināt pacienta uzturēšanās laiku stacionārā.
Pacientiem operācijas laikā laparoskopiski tiek veikta intraoperatīva sonogrāfija un, izmantojot holedohoskopu, žultsakmeņi no žultsvadiem tiek izņemti. Operācija, kas tiek veikta laparoskopiski, ir pacientam saudzējoša, tāpēc pēc divām līdz trīs dienām pēc operācijas pacients var doties mājās.
Žultsakmeņu operācijas Rīgas Austrumu slimnīcā veic gan akūtajiem pacientiem, gan plānveida kārtībā.
Rīgas Austrumu slimnīcas Vispārējās un neatliekamās ķirurģijas klīnika ir lielākais neatliekamās ķirurģiskās palīdzības sniedzējs Latvijā, nodrošinot akūtu un neatliekamu ķirurģisku slimnieku, aprūpi 24 stundas diennaktī. Gada laikā klīnikā tiek veikts aptuveni 5000 operāciju.
Rīgas Austrumu slimnīca ir lielākā daudzprofilu ārstniecības iestāde un tās sastāvā darbojas seši stacionāri: „Gaiļezers”. „Latvijas Onkoloģijas centrs”, „Linezers”, „Biķernieki”, „Latvijas Infektoloģijas centrs”, „Tuberkulozes un plaušu slimību centrs”.

Informācija atjaunota: 2013.01.25 - 11:34