Latvijas Infektoloģijas centrs: Difterija Latvijā cirkulē, svarīgi vakcinēties

12.03.2013

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā „Latvijas Infektoloģijas centrs” ievietots pacients, kuram laboratoriski apstiprināta diagnoze – difterija. Stacionārā šogad šis gadījums ir reģistrēts kā pirmais saslimšanas gadījums ar bīstamo infekciju.

Stacionāra „Latvijas Infektoloģijas centrs” Bīstamo un pilienu infekcijas nodaļas vadītāja Armanda Broduža informē, ka pacienta veselības stāvoklis šobrīd vērtējams kā vidēji smags. Pacients nav bijis  vakcinēts pret difteriju. Mediķu palīdzību pacients gan  meklējis savlaicīgi. Daktere  norāda: „Ikviens saslimšanas gadījums ar difteriju, liecina, ka  bīstamās infekcijas izraisītājs ir aktīvs un cirkulē iedzīvotāju vidū. Difterija ir ļoti lipīga un  bīstama infekcijas slimība. Par saslimšanu ar difteriju liecina paaugstināta ķermeņa temperatūra, nespēks, kakla sāpes, rīkles apsārtums, tūska, rīšanas grūtības,  plēvaini aplikumi uz rīklesgala gļotādas vai ādas, klepus, balss aizsmakums un apgrūtināta elpošana”.

Slimnieka ārstniecības procesu ietekmē arī tas, kur difterijas radītie aplikumi izveidojušies. Aplikumi var veidoties degunā, uz mandelēm, rīklē, balsenē vai vienlaicīgi vairākās vietās. Bīstamas ir visas formas.

No komplikāciju viedokļa difterija vērtējama kā ļoti smaga un  dzīvībai bīstama infekcijas slimība. Difterijas slimnieka pilnvērtīga ārstēšana iespējama tikai slimnīcā, jo pat  it kā vieglas šīs slimības formas  nereti var izraisīt grūti ārstējamas komplikācijas. Tāpēc arī ir ļoti svarīgi, pamanot, kādu no iepriekš minētajām difterijas pazīmēm, savlaicīgi meklēt mediķu palīdzību.

Infekcijas avots var būt gan ar difteriju slims cilvēks, gan arī vesels cilvēks, kurš neslimo ar difteriju, bet ir difterijas baktērijas nēsātājs. Ar difteriju var inficēties, ieelpojot gaisu, kas satur mikroskopiskus pilienus ar baktērijām, kuras runājot, klepojot vai šķaudot izplata difterijas slimnieks vai difterijas izraisītāja nēsātājs.

No saslimšanas ar difteriju pasargā tikai savlaicīga vakcinācija pret difteriju un regulāra revakcinācija, atgādina Latvijas Infektoloģijas centra speciālisti. Mediķi aicina iedzīvotājus saudzēt savu veselību un izmantot valsts piedāvāto iespēju - vakcināciju pret difteriju  saņemt bez maksas.

Informācija atjaunota: 2013.03.19 - 10:44