Jūs atrodaties šeit

Insulta vienība

Insultam ir īpaši raksturīgi pēkšņi vai strauji attīstījušies smadzeņu bojājuma simptomi, kas var izpausties dažādi, jo ir saistīti ar bojājuma novietojumu un plašumu. Pacientam, iespējams, ir insults, ja viņš izjūt vienu vai vairākas sekojošas pazīmes

  • Pēkšņs nejūtīgums, vājums vai nespēks sejā, rokā vai kājā, jo īpaši vienā ķermeņa pusē.

Visbiežāk novēro vienas ķermeņa puses vājumu – rodas nespēks, notirpums un/vai nejūtīgums rokā un kājā. Vienā sejas pusē acs un mutes kaktiņš noslīd uz leju. Retāk izpaužas nespēks tikai vienā loceklī. Var būt nevienmērīgs vienas puses vājums, kas parasti izteiktāks rokā nekā kājā. Iespējams locekļu vājums arī abās ķermeņa pusēs.

  • Pēkšņs apjukums un grūtības runāt vai saprast teikto.

Bieži līdztekus labās rokas un kājas nespēkam rodas arī valodas traucējumi. Tie var izpausties kā nespēja runāt, bet neietekmē spēju saprast citu teikto. Var būt arī citi valodas traucējumi, kas izpaužas kā nespēja saprast citu teikto un saprotami izteikties.

  • Pēkšņi redzes traucējumi ar vienu vai abām acīm, redzes dubultošanās.
  • Pēkšņas grūtības staigāt, reibonis, līdzsvara un koordinācijas zudums.

Pēkšņi rodas kustību koordinācijas traucējumi rokā un kājā, līdzsvara traucējumi, kas var kombinēties ar reiboni un/vai vemšanu. Var attīstīties pēkšņi rīšanas traucējumi.

  • Pēkšņas spēcīgas galvas sāpes bez iepriekšēja iemesla.

Retāka izpausme ir pēkšņas stipras galvassāpes, atmiņas un apziņas traucējumi, bezsamaņa, sevišķi, ja ir asins izplūdums smadzenēs vai starp smadzeņu apvalkiem.

Ja pamana jebkuru no šīm pazīmēm, jārīkojas nekavējoties.Insults ir medicīniski neatliekams stāvoklis.

Ja ir aizdomas, ka cilvēkam notiek insults:

  • Nekavējoties zvani neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam – 113;
  • Lūdz pacientu nogādāt slimnīcā, kurā darbojas Insulta vienība vai tiek specializēti ārstēti insulta pacienti.

Pacientu, kuram sācies insults, ir jāizmeklē un jāsāk ārstēt nekavējoties. Kavējoties, ir lielāka varbūtība, ka smadzeņu bojājums būs paliekošs un būs augstāks invaliditātes vai pat nāves risks.

Savlaicīgi uzsākta trombolīze (trīs līdz četras stundas pēc insulta) samazina smadzeņu bojājumus un novērš neiroloģisko deficītu, bet trombektomija var būt efektīva līdz sešām stundām pēc insulta.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnika (Hipokrāta iela 2, Rīga, LV-1038)
Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnika: 67041001, 67041002,
reģistrācija: 67000610

Insulta vienība sniedz palīdzību pacientiem 24 stundas diennaktī un septiņas dienas nedēļā.


Informācija atjaunota: 2018.02.13 - 13:45