Jūs atrodaties šeit

Endoskopiju nodaļa

Endoskopiju nodaļa ir mūsdienu prasībām atbilstoša, paredzēta digestīvās endoskopijas veikšanai ar modernu, jaunu videoendoskopisko aparatūru. Nodaļas speciālisti veic gastrointestinālā trakta endoskopisku izmeklēšanu un ārstēšanu.

Endoskopiju nodaļa jau vairāk nekā 30 gadus nodrošina pilnu diagnostisko un ārstniecisko pasākumu spektru gremošanas sistēmas (barība vada, kuņģa, tievo un resno zarnu, žultsceļu, aizkuņģa dziedzera) slimību noteikšanai un ārstēšanā. Gadā nodaļa veic vairāk nekā 10 000 izmeklējumu, gan ārstnieciskās, gan diagnostiskās endoskopijas.

Endoskopiju nodaļā iespējams veikt sekojošus izmeklējumus:

  • ezofagogastroduodenoskopiju (EGDS, FGS)

Ezofagogastroduodenoskopija video asistētā vai augšējā endoskopija ir metode gremošanas orgānu – barības vada, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas izmeklēšanai un ārstēšanai. Metodes priekšrocība ir iespēja orgānu apskati veikt "no iekšienes" un nepieciešamības gadījumā izmantot dažādas diagnostiskas un ārstnieciskas darbības (paņemt biopsijas (neliels gļotādas paraugs tālākai mikroskopiskai izpētei), polipa noņemšanu, asiņošanas apturēšanu, svešķermeņu izņemšanu u.c.)
Pacienta sagatavošanās izmeklējumam:
Pacientam pirms procedūras veikšanas aizliegts ēst un lielot perorālus medikamentus vismaz 6 stundas. Iepriekšējā vakarā pirms izmeklēšanas vieglas vakariņas ne vēlāk kā plkst. 20.00, pēc tam dzert tikai ūdeni bez gāzes.

  • kolonoskopiju (KS, FKS)

Kolonoskopija vai apakšējā endoskopija ir izmeklēšanas metode, ar kuras palīdzību var izmeklēt resno zarnu no iekšpuses un savlaicīgi diagnosticēt un ārstēt resnās un taisnās zarnas slimības. Kolonoskopijas laikā nepieciešamības gadījumā vienlaicīgi var veikt dažādas diagnostiskas darbības, piemēram, polipu un audzēju izņemšanas, biopsijas no izmainītas gļotādas. Kolonoskopijas izmeklēšanas precizitāte ir atkarīga no resnās zarnas tīrības pakāpes. Tāpēc ir ļoti svarīga pacienta sagatavošanās dienu pirms procedūras ar speciāliem zarnu tīrīšanas līdzekļiem. Konsultējieties ar savu ģimenes ārstu.
Pacienta sagatavošanās kolonoskopijas procedūrai:
Standarta shēma zarnu sagatavošanai kolonoskopijai ar PEG (polietilēnglikols), kas ir osmotiskas darbības zarnu attīrīšanas līdzeklis ar sabalansētu sāļu un elektrolītu sastāvu, neradot zarnu/plazmas elektrolītu izmaiņas, neadsorbējoties un izraisot zarnu satura evakuāciju. Pacienta gatavošanas sākas dienu pirms kolonoskopijas.
Iepriekšējā dienā pirms procedūras iesaka nelietot šķiedrvielas (dārzeņus, augļus, graudaugu produktus), lietot tikai viegli asimilējamu uzturu.
Vienu stundu pirms zarnu tīrīšanas pārtraukt medikamentu lietošanu.
Jārēķinās, ka tīrīšanas process aizņems vismaz 12 stundas.
Standartdeja PEG daudzums ir 4 litri, šķīdumu sagatavo un lieto atbilstoši ražotāja ieteikumiem. Pēdējo PEG porciju jāizdzer 4 stundas pirms plānotā kolonoskopijas laika Papildus PEG drīkst dzert tikai dzidrus, nekrāsainsu šķidrumus.

  • endoskopisko retrogrādo holangiopankreatogrāfiju (ERHP)

ERHP ir žultsceļu un aizkuņģa dziedzera izvadsistēmas diagnostiska un terapeitiska procedūra. Ar šo izmeklējumu iespējams: veikt žultsvadu un aizkuņģa dziedzera vadu patoloģijas diagnostiku, konkrementu evakuācija no žultsvadiem, stentu ievadīšanu žultsvados un pankreasa vadā. Šo procedūru veic tikai stacionārā.

Uz endoskopiskiem izmeklējumiem iespējams pierakstīties pa tālruņiem 67000610, 67042676 vai e-pastu: pieraksts@aslimnica.lv vai ierodoties personiski Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā „Gaiļezers” (Rīgā, Hipokrāta ielā 2, 2 stāvā).

Nodaļā tiek veikti starptautiski akadēmiski pētnieciski darbi sadarbībā ar Latvijas Universitātes vēža izpētes grupu.

Visus endoskopiskos izmeklējumus iespējams veikt medikamentozā sedācijā (miegā), kas atvieglo procedūras gaitu. Iespējama arī speciāli anesteziologa asistēta īslaicīga narkoze.

Rekomendācijas sagatavošanai kolonoskopijai ambulatori

Rekomendācijas sagatavošanai narkozei ambulatori

Speciālisti

Nodaļas vadītāja: Anita Lapiņa
sertificēta ārste gastroenteroloģe – endoskopiste, veic visa veida digestīvās endoskopijas, liela pieredze žultsceļu un aizkuņģa dziedzera endoskopiskajos izmeklējumos (ERHP ar papillosfinkterotomiju, žultsakmeņu evakuāciju un stentu ievietošanu), neatliekamajā un operatīvajā endoskopijā.

Ārsti:
Viktors Saule
sertificēts gastroenterologs – endoskopists, veic visa veida diagnostiskās un terapeitiskās endoskopijas;

Aldis Rutkis
endoskopists, veic visa veida digestīvās diagnostiskās un terapeitiskās endoskopijas;

Herberts Kūrs
endoskopists, veic visa veida diagnostiskās un terapeitiskās endoskopijas;

 


  • Nodaļas kolektīvs
  • Nodaļas vadītāja Anita Lapiņa
  • Ārsts Herberts Kūrs
  • Ārsts Aldis Rutkis
Skatīt visas bildes
Informācija atjaunota: 2016.04.26 - 8:33