Jūs atrodaties šeit

Bērnu tuberkuloze

Tuberkuloze un tās īpatnības bērniem

Bērni, līdzīgi pieaugušajiem, inficējas ar tuberkulozi (TB) ieelpojot inficētas gaisa – pilienu daļiņas, ko apkārtējā vidē izdala slimi cilvēki. Zīdaiņiem un maziem bērniem ir nepietiekošas organisma pretestības spējas, tāpēc viņi ir sevišķi uzņēmīgi pret šo slimību.Ja tuberkulozes nūjiņa ir iekļuvusi bērna organismā, tā ar asins un limfas starpniecību var tikt iznēsāta pa visu organismu. Visbiežāk TB izsaucējs sākotnēji nonāk limfmezglos, kas atrodas ap traheju un bronhiem. Šādu slimības formu bērniem sauc par intratorakālo limfmezglu TB.

Vai saslimst visi ar TB inficētie bērni?

Slimība attīstās tikai nelielam skaitam bērnu, parasti tiem, kuriem ir pazeminātas organisma pretestības spējas un ir bijis kontakts ar TB slimnieku. Bērna pretestības spējas TB izsaucējam izteikti pazemina:

- nepietiekams vai nepilnvērtīgs uzturs;
- slikti dzīves apstākļi (pārblīvētas, slikti uzkoptas, nevēdinātas telpas u.c.)
- blakusslimības;
- psihoemocionāls stress, pārslodze u.c.

Kā var inficēties ar tuberkulozi?

Mazi bērni parasti inficējas no TB slimnieka ģimenē, no kaimiņiem, radu vai tuvu draugu lokā. Lielākie bērni var inficēties arī ārpus ģimenes – sabiedriskās vietās, kur pavada savu brīvo laiku.

Kā nevar inficēties ar tuberkulozi?

- lietojot kopīgus sadzīves priekšmetus - traukus, dvieļus u.c.;
- ar apģērbu;
- pieskaroties slimajam cilvēkam.

Kādas ir tuberkulozes pazīmes bērniem jeb slimības klīniskie simptomi?

Nav īpašu pazīmju, kas būtu raksturīgas tikai tuberkulozei. Šī slimība var noritēt kā akūta vīrusu infekcija, gripa, pēc kuras bērns nevar ilgstoši atveseļoties, ieildzis bronhīts, pneimonija, kas nepadodas ārstēšanai, perifēro limfmezglu palielinājums u.c., slimības sākums bieži ir nemanāms. Mazie bērni sāk sliktāk pieņemties svarā vai zaudē svaru, ir nervozi, raudulīgi, kaprīzi, saguruši, ar pasliktinātu apetīti. Lielākie bērni var sūdzēties par galvassāpēm, reiboņiem, nogurumu, miegainību, sirdsklauvēm, var būt paaugstināta ķermeņa temperatūra 37,1-37,8⁰ C un pasliktināties sekmes skolā. Reizēm slimības pazīmju vispār nav. Līdz pusaudžu vecumam reti sastop slimības klīniskās formas ar TB baciļu izdalīšanu. Plaušu audu bojājums bērniem nav izteikts un krēpu izdalīšanās neliela, arī tajos gadījumos, ja novēro klepu. Slimībai progresējot var pievienoties elpas trūkums, reizēm sāpes krūšu kurvī. Ja netiek uzsākta TB ārstēšana un bērns turpina atrasties kontaktā ar slimo cilvēku, vieglai TB formai var pievienoties plaušu audu bojājums, bronhu, pleiras iekaisums, nieru, acu, kaulu, locītavu vai centrālās nervu sistēmas TB. Centrālās nervu sistēmas un smadzeņu apvalku TB visbiežāk var attīstīties bērniem, kuri nav saņēmuši aizsargpoti (BCG vakcīnu) pret TB. Taču pusaudžu vidū strauji pieaug bacilāro (izdala TB baciļus apkārtējā vidē) pacientu skaits, jo tiem attīstās destruktīvi plaušu bojājumi, līdzīgi kā pieaugušajiem. Šādi pacienti klepojot izplata infekciju tālāk.

Kas ir BCG vakcīna?

BCG vakcīna satur novājinātus TB baciļus, kas neizraisa slimību. Vakcīna stimulē organisma pretestības spēju paaugstināšanos pret tuberkulozi. Vakcināciju pret TB parasti izdara dzemdību nodaļā bērna 2.-3. dzīves dienā. Divu mēnešu laikā bērnam izstrādājas imunitāte pret tuberkulozi. Vakcīna pasargā no saslimšanas ar smagām tuberkulozes formām, bet nepasargā no inficēšanās un vieglām slimības formām. Vakcīnu bērnam ievada kreisajā augšdelmā. Potēšanas vietā sākumā veidojas pūslītis, reizēm čūla, tad tā pakāpeniski sadzīst un paliek neliela rēta.

Kā savlaicīgi atklāt tuberkulozi?

Ir divu veidu tuberkulozes diagnostika – aktīvā un pasīvā.

Pasīvā TB diagnostika - slimnieks ar sūdzībām griežas pie ārsta, tiek veikta izmeklēšana un noteikta diagnoze.

Aktīvā TB diagnostika - ja bērniem bieži ir sūdzības, parādās jau komplicētu, "ielaistu” TB formu gadījumos, izmanto tuberkulīna ādas raudzi – Mantoux testu (Mantū tests).

Kam var būt paaugstināts risks inficēties un saslimt ar tuberkulozi?

Riska grupas saslimšanai ar tuberkulozi:

- bieži slimojošie ar akūtām respiratorām vīrusu infekcijām, atkārtotiem bronhītiem, pneimonijām (plaušu karsonis);
- cukura diabēta slimnieki;
- ilgstoši saņem hormonus aizvietojošus līdzekļus;
- nav saņēmuši tuberkulozes (BCG) vakcīnu;
- pēc BCG vakcīnas ievadīšanas nav izveidojusies rētiņa;
- bērni ar īpašām vajadzībām, kuri ilgstoši neapmeklē skolu vai mācās mājās;
- no sociāli nelabvēlīgām ģimenēm (vecāki - alkohola vai citu apreibinošu vielu atkarīgi, ilgstoši bezdarbnieki);
- bērni, kuriem kaimiņos dzīvo TB slimnieks (ir kopējs dzīvoklis, viena kāpņu telpa vai citas koplietošanas telpas);
- iebraucēji no valstīm, kurās ir augsta saslimstība ar tuberkulozi;
- bērni, kuri bieži mainījuši dzīves vietu pēdējo gadu laikā;
- bērni, kuri mācās internātskolās, uzturas krīzes centros, patversmēs, sociālās aprūpes centros.

Ja bērnam ir paaugstināts saslimšanas risks ar TB, tad ģimenes ārstam vai citam medicīniskajam darbiniekam tuberkulīna ādas tests bērnam jāizdara regulāri vienu reizi gadā. Ja medicīnas darbinieks, tuberkulīna testa izdarīšanas vietā konstatē audu sablīvējumu (infiltrātu), bērnu tālākai izmeklēšanai un veselības stāvokļa izvērtēšanai jānosūta pie tuberkulozes speciālista. Vecākiem bērns pie speciālista jāaizved mēneša laikā. Neizteikts apsārtums tuberkulīna ievadīšanas vietā var būt saistīts ar dzemdību nodaļā izdarīto TB vakcīnu. Šie bērni ir pilnīgi veseli, neinficēti ar tuberkulozi. Ja bērns ir inficējies ar tuberkulozi, bet slimības simptomus nenovēro, tuberkulozes speciālista uzraudzība viņam nav nepieciešama. Ja ar tuberkulozi inficēts bērns bieži slimo, ir nelabvēlīgi sadzīves apstākļi, saņem nepilnvērtīgu vai nepietiekošu uzturu, pastāv liels risks attīstīties slimībai. Šādos gadījumos bērnam nozīmē profilaktisko ārstēšanu speciālista uzraudzībā un atkārtotu izmeklēšanu. Ja konstatē, ka bērns ir saslimis ar TB, nekavējoties jāuzsāk ārstēšana.

Infekcijas avota meklēšana

Ja bērns ir inficēts vai slims ar TB, ir jāpārbauda visas iespējamās kontaktpersonas – vecāki un pārējie ģimenes locekļi, radinieki vai kaimiņi, ar kuriem regulāri satiekas, auklītes, tuvākie draugi u.c., lai atklātu infekcijas avotu.

Kā ārstē ar TB slimos bērnus?

Ja bērns ir saslimis ar TB, viņam ir jāsaņem ilgstoša ārstēšana ar vairākiem medikamentiem. Pirmos 2 mēnešus vēlams ārstēties slimnīcā, lai kontrolētu nevēlamās medikamentu blakusparādības un novērotu terapijas efektivitāti. Pie labvēlīgas slimības norises, tālāko ārstēšanos var turpināt arī ambulatori. Ārstēšanas kursa ilgums parasti ir 6-8 mēneši, bet var tikt noteikts arī individuāli atkarībā no TB klīniskās formas smaguma. Bērniem, tāpat kā pieaugušajiem, TB ārstēšanā ievēro DOT principus – stingri kontrolētu medikamentu saņemšanu medicīnas personāla uzraudzībā.

Kā pasargāt bērnus no TB?

Zīdaiņi ir visuzņēmīgākie pret TB, tāpēc 2 mēnešus pirms bērniņa piedzimšanas, visiem pieaugušajiem ģimenes locekļiem, kuri dzīvos kopā vai tiksies ar jaundzimušo, ir jāpārbauda sava veselība, jāizdara plaušu rentgenoloģiska izmeklēšana. Tūlīt pēc dzemdībām jāizmeklē arī bērna māti. Ja bērna ģimenē kāds ir slims ar aktīvu TB, viņu nepieciešams izolēt no jaundzimušā uz 2 mēnešiem, kamēr bērnam izstrādāsies imunitāte pēc ievadītās BCG vakcīnas.

Kas jāatceras, lai pasargātu bērnu no saslimšanas ar tuberkulozi un, lai to savlaicīgi atklātu?

- bērnus parasti ar TB aplipina slimi pieaugušie. Ja saslimis ģimenes loceklis, tuvs radinieks, labi pazīstams kaimiņš, ar kuru bērns ir ticies, nepieciešams bērnu tūlīt izmeklēt, bet slimniekam ir nekavējoties jāārstējas, lai apturētu tālāku slimības izplatīšanos;
- vecākiem vai aizbildņiem ir jāzina vai bērns ir saņēmis BCG vakcīnu;
- ja bērns ir TB riska grupā, rūpīgi jāseko tuberkulīna raudžu regulārai izdarīšanai 1 reizi gadā;
- nedrīkst uzsākt pašārstēšanos, jo nepareiza un neregulāra zāļu lietošana tuberkulozes izsaucēju padara nejūtīgu pret medikamentiem un slimība kļūst neizārstējama;

Padomi vecākiem

- regulāri pārbaudiet savu bērnu veselību;
- ja radu vai paziņu lokā , kāds ir saslimis ar TB un bērns ar šo cilvēku ir ticies, aizvediet bērnu pie ārsta, vislabāk tuberkulozes speciālista un pārbaudiet, vai viņš nav inficējies vai saslimis ar tuberkulozi;
- vienmēr painteresējieties par savu bērnu auklītes veselības stāvokli.

Bērni augs stipri un būs veseli tikai tādā vidē, kas brīva no tuberkulozes nūjiņām!

Informācija atjaunota: 2013.01.29 - 17:44